BANJALUKA, SARAJEVO, Zajednička izgradnja Hidroelektrane na rijeci Ugar, dogovorena na nivou entitetskih vlada u novembru prošle godine, zaustavljena je jer se političari ne mogu dogovoriti gdje će biti sjedište, saznaje Capital.ba.
Za realizaciju prvog zajedničkog međuentitetskog projekta neophodno je slažu se i jedni i drugi prethodno definisati sjedište buduće kompanije, međutim, dok RS traži da to bude Kneževo, Vlada Federacije BiH je isključivo za Jajce.
Iza političkih prelamanja, stoje budući poreski prihodi, potvrđuju u federalnom ministarstvu energetike.
„Interes je i jednog i drugog entiteta da sjedište bude u njihovom gradu, zbog brojnih predispozicija, privilegija, sam porez ide prema sjedištu. Međutim mislim da treba i da je moguće naći kompromisno rješenje koje će biti zadovoljavajuće za obe strane“, rekao je za Capital.ba Vahid Hećo, ministar energetike, industrije i rudarstva FBiH.
U Ministarstvu privrede i energetike RS tvrde da sjedište treba biti na teritoriji RS iz praktičnih tehničkih razloga.
Pored spora oko sjedišta, kažu u resornom ministarstvu RS postoje još neusaglašenih elemenata.
„Jedan od ključnih problema je kako i na koji način definisati određeni pravni subjekt, po kojim zakonima jer postoje različite zakonitosti u oba entiteta“, kaže Ljubo Glamočić pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS.
Za tako krupne investicije neophodno je ističe Glamočić definisati i podijeliti nadležnosti.
Studija izvodljivosti za izgradnju HE tek treba da bude urađena postoje određene podstudije, prema kojima su na Ugru predviđane dvije hidroelektrane, potencijala izmedju 30 i 35 MW.
Prema ranijim najavama izgradnja je trebala početi početkom ove godine. Procjenjuje se da bi projekat entitete mogao koštati između 60 i 70 miliona evra. Capital.ba