SARAJEVO, Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH Kostas Kristou izjavio je danas u Sarajevu da je stopa rasta u BiH trenutno procijenjena na 5,5 odsto bruto društvenog proizvoda, te da je stopa inflacije 7,5 odsto.
Kristou je na konferenciji za novinare nakon redovnih konsultacija predstavnika MMF-a i vlasti BiH istakao da je u početnom periodu inflacija ubrazana, ali da se može očekivati njeno blago smanjenje.
“MMF je u BiH uočio dobru stopu rasta koja je `robustna`, ali postoji inflacija koja je pod kontrolom. Izvršeno je mnogo strukturalnih reformi u BiH, a najvažnija je usvajanje Zakona o Fiskalnom savjetu BiH, koji će imati odlučujuću ulogu u ovoj sredni u kojoj postoje različiti fiskalni pritisci”, naglasio je Kristou.
Šef Misije MMF-a u BiH kaže da je ohrabren stavom predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Nikole Špirića da će Fiskalni savjet BiH imati jednu od ključnih uloga u sprečavanju pritisaka plaćanja u javnom sektoru.
Kristou je naveo da postoji i nekoliko razloga za zabrinutosti, od kojih je glavni onaj koji se odnosi na perspektivu rasta u globalnom okruženju u kojem se gomilaju problemi.
Špirić je izrazio zadovoljstvo što je BiH ispunila uslove iz prošlogodišnjeg izvještaja MMF-a koji su se odnosili na usvajanje Zakona o Fiskalnom savjetu BiH i ojačanu superviziju banaka.
On je naglasio da je predstavnicima MMF-a prenio da je pojačana supervizija banaka memorandumom potpisanim sa Centralnom bankom BiH, što predstavlja značajan iskorak i pokazatelj da se u tom pravcu napreduje.
Špirić je naglasio da je u ovogodišnjem izvještaju MMF-a za BiH prisutan optimizam i akceptiran napredak koji je učinjen.
“U izvještaju se preporučuje da se posebna pažnja posveti koordinaciji i mislim da usvajanjem Zakona o Fiskalnom savjetu pruža priliku da pojačamo koordinaciju u BiH, da se bolje razumijemo i postižemo bolje rezultate”, kaže Špirić.
On je najavio da će nakon primjene Zakona o Fiskalnom savjetu BiH ova institucija svoju prvu tematsku sjednicu, nakon godišnjih odmora, posvetiti politici plata kako bi bila spriječena “iracionalna utakmica u BiH” koja bi mogla da ugrozi makroekonomsku stabilnost.
Špirić je podsjetio da je nedvno usvojen Zakon o platama, ali i da postoji izvjesna bojazan da automatsko indeksiranje rasta plata u skladu sa rastom brutu društvenog proizvoda može dovesti do makroekonomske nestabilnosti.
On je rekao da Savjet ministara BiH ima obavezu da nakon šest mjeseci primjene Zakon o platama izvrši analizu i izmjene, ukoliko utvrdi da je njegovim provođenjem uzdrmana ekonomska stabilnost i dodao da iste obaveze imaju i entiteti.
Govoreći o fiskalnoj politici, Špirić je istakao da MMF očekuje pojačana koordinacija pogotovo kada je riječ o utvrđivanju budžeta, kako entitetskog tako i državnog.
“Uvjeren sam da ćemo iskorisiti sve mehanizme koje nam stoje na raspolaganju da fiskalna politika bude faktor finansijske stabilnosti i makroekonomske stabilnosti u BiH”, rekao je predsjedavajući Savjeta ministara BiH.
Špirić kaže da treba ubrzati rješavanje problema deviznih štedša, koje je nejednako rješeno u BiH.
“Zvanična stopa inflacije u BiH je 7,5 odsto, s tim što je realna domaća inflacija na nivou od tri odsto, a ostatak dolazi iz okruženja”, napomenuo je Špirić i dodao da inflacija još nije zabrinjavajuća, ali da zahtijeva upotrebu svih mjera da bi je držala pod kontrolom.
Redovnim godišnjim konsultacijama sa MMF-om su, osim Špirića, prisustvovali ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić, premijeri Republike Srpske i Federacije BiH Milorad Dodik i Nedžad Branković, te ministri finansija RS i FBiH Alekandar Džombić i Vjekoslav Bevanda.