SARAJEVO, Upravni odbor Centralne banke BiH donio je odluku o smanjenju stope obavezne rezerve sa 14 odsto na deset, na depozite koji ulaze u osnovicu za obračun obavezne rezerve, čija je ročnost do jedne godine.
Stopa obavezne rezerve na depozite oročene na period duži od jedne godine ostaje sedam odsto, saopšteno je iz Centralne banke BiH.
Ovom odlukom, koja se primjenjuje od 1. februara, dodatna likvidna sredstva za komercijalne banke iznosila bi oko 300 miliona KM, što bi trebalo da ima indirektni efekat na likvidnost realnog sektora.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E sad da mi imamo pravu Centralnu banku, pa da ona ovo smanjenje rezerve “uslovi” da se ta sredstva moraju plasirati privredi pod povoljnijim uslovima nego do sada… Ovako, ovaj potez će samo omogućiti bankama ostvarivanje većeg profita, dok će privreda (i stanovništvo) i dalje grcati plaćajući previsoke kamate na kredite.
U bankama opada aktiva i broj odobrenih kredita a mudre glave u CBBiH donose ovakvu odluku kojom se obezbjedjuju “dodatna likvidna sredstva za komercijalne banke”!
Vjerovatno ce BiH komercijalne banke iskoristiti ovu promjenu strukture troskova na nacin da nastave sa starim, sada vec gubitaskim, praksama!
Sumnjam da ce se uopste povecati ‘kreditna aktivnost” a pogotovo da ce ista od tih KM 300 miliona biti plasirano u privredu. Predvidjam da ce novac biti utrosen na placanje ostalih troskova poslovanja i ko zna, mozda u 2011. napokon dobijemo prve nelikvidne banke!
Ili ce to biti sprijeceno nekom novom olaksicom za nase bankere.