SREBRENICA, Načelnik srebreničke opštine Ćamil Duraković upozorava da su mnogi “poslodavci” dolazili u Srebrenicu najavljujući otvaranje firmi i radnih mjesta, dobijali podsticajna sredstva i odlazili, a da opštinske vlasti o tome nisu ništa znale.
On napominje da je bilo propusta prilikom sklapanja aranžmana sa investitorima, pa se ubuduće mora znatno opreznije pristupati preciziranju uslova koje treba da ispune potencijalni investitori, kao i lokalna zajednica, da bi bile spriječene zloupotrebe.
Osvrćući se na najavu slovenačke kompanije “Cimos“ iz Kopra da će zatvoriti svoj pogon u Potočarima kod Srebrenice, Duraković navodi da Slovence interesuje biznis i profit i da je to za njih jednostavna, a za Srebrenicu teška odluka.
Duraković smatra da je neophodno lobirati kod predstavnika međunarodne zajednice i domaćih vlasti da se pronađe rješenje i da se zadrži proizvodnja i sačuva više od 100 radnih mjesta u pogonu “Cimosa”.
Odbornik SNSD-a Slaviša Jovanović navodi da je opština dodijelila poslovne prostore navodnim američko-bosanskim firmama “Inspire” i “Er -raba” na besplatno korištenje. Radile su dok je bilo podsticajnih sredstava i donacija, a onda su naglo otpustile radnike i nestale.
“Opština je dala oko 200 hektara poljoprivrednog zemljišta Zemljoradničkoj zadruzi `Srebrenica` bez ikakve naknade, kao i neke poslovne objekte koje pretvaraju u hladnjače bez opštinske saglasnosti” – podsjeća Jovanović.
Te objekte koriste privatna lica, a ne primaju ljude u radni odnos niti opština ima neku korist.
“Ne znamo pod kojim uslovima se ti objekti i zemljište koriste. Moraju biti precizirani uslovi i obaveze, jer postoje i drugi subjekti koji su zainteresovani da koriste te resurse”, ističe Jovanović.
Odbornik u Skupštini opštine Srebrenica Senahid Hasanović kaže da je opština besplatno dodjeljivala zemljište i objekte nekim navodnim investitorima, a da ugovorima nisu uslovljavani da zaista pokrenu i održe proizvodnju i radna mjesta.
“Dobili su džaba zemljište koje sada prodaju, a nikoga nisu zaposlili, niti su pokretali kakvu prozvodnju i rad. To treba ubuduće onemogućiti. Svima koji dobiju lokacije i objekte, u slučaju da u određenom roku ne pokrenu proizvodnju, treba to oduzeti”, smatra Hasanović.
Sekretar Boračke organizacije Miloš Milovanović vjeruje da treba onemogućiti otvaranje fiktivnih i političkih firmi u Srebrenici čiji vlasnici to čine da bi dobili sredstva od nekog fonda ili donatora i onda odu.
S ciljem stvaranja povoljnog poslovnog ambijenta i privlačenja investitora, opština Srebrenica je nudila razne mogućnosti investitorima koji su najavljivali otvaranje novih radnih mjesta.
Mnogi su to zloupotrijebili, uzeli novac i otišli, a manji broj ih je organizovao neku proizvodnju sa dobijenim sredstvima. Samo tri firme su se duže zadržale i uspješno radile. Jedna od njih je “Cimos”, čije je zatvaranje najavljeno za kraj septembra.
U Srebrenici svi pružaju podršku poslovodstvu i radnicima ovog pogona da nađu strateškog partnera koji bi kupio fabriku, nastavio proizvodnju i zadržao radnike.
“Spremni smo da podržimo sve iskrene poslovne projekte i ponudimo razne vrste pomoći u njihovoj realizaciji, pokretanju proizvodnje, otvaranju novih radnih mjesta i dodatnom zapošljavanju u interesu ove opštine i njenih stanovnika” – zaključuje predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Radomir Pavlović. Srna