BANJALUKA/BIJELJINA, Do 70 odsto poskupjela je stoka na pijacama u RS od početka godine.
U pijačnom barometru, koji objavljuje Poljoprivredna savjetodavna služba RS, navedeno je da ovnovi, po kilogramu žive vage, u Nevesinju koštaju pet maraka, što je za dvije KM “deblja” cijena nego u januaru.
Kada je banjalučka pijaca u pitanju, najviše su poskupjela prasad, koja sada koštaju do pet maraka, odnosno 25 odsto više nego u prvom mjesecu ove godine, kada je po kilogramu žive vage trebalo izdvojiti četiri KM.
Na udaru još viših cijena su Semberci, jer je za prase od 30 kilograma potrebno potrošiti 165 KM. Prase iste kilaže u Bijeljini, oko Božića, koštalo je tek 120 KM, što znači da je poskupljenje “teško” gotovo 40 odsto.
Ni Dobojlijama nije lako, jer su na pijaci u Stanarima kezmad, teška do 60 kilograma, sa 3,80 poskupjela na 4,70 KM po kilogramu, odnosno oko 25 odsto. I u većini ostalih gradova u RS stočari su “zamastili” cjenovnike, pa tako građani skuplje plaćaju i jagnjad, ovce i jarad.
Poljoprivrednici kažu da nisu imali izbora. Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, naglašava da je poskupljenje bilo neminovnost.
“Moralo je doći do korekcije kada su u pitanju cjenovnici žive stoke, s obzirom na nestašicu grla. I za svinje i za goveda se cijena pomjerila u dobrom pravcu za nas seljake. Mi očekujemo da će s prvim otkosima strnih žita cijena stočne hrane da se stabilizuje, što je za nas takođe dobra vijest”, ističe Marinković.
I Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine, ističe da je došlo do nestašice stoke, a to je uticalo i na rast cijena.
“Poljoprivredni proizvođači su se plašili da neće imati dovoljno hrane, pa su svinje, telad i ostalu stoku prodali, tako da je došlo do nestašice. Kada je Bijeljina u pitanju, u prosjeku je stoka poskupjela za jednu marku, do 1,50 KM, po kilogramu žive vage”, kaže Nikolić.
Ipak, ako je za utjehu, on ističe da bi u narednom periodu potošači mogli da se obraduju, pošto je na pomolu pojeftinjenje stoke.
“Pošto će da pristiže nova hrana, mislim da bi trebalo da dođe do stabilizacije, a potom i do povratka cijena na nivo od prije četiri do pet mjeseci”, naglašava Nikolić. Nezavisne novine