PRIŠTINA, Bojan Stojanović, predsjednik opštine Gračanice, najveće kosovske opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, kaže da je zahtjev Kancelarije za Kosovo i Metohiju Ustavnom Sudu Srbije za ocjenu ustavnosti i zakonitosti privatizacije na Kosovu zakasnio i da “ne može imati odraza, jer je privatizacija svršen čin”.
“Privatizacija je uglavnom, obavljena u prisustvu i pod okriljem UNMIK-a. To su zvanične vlasti iz Beograda morale da isprate adekvatnim mjerama. Sada je plašim se kasno”, rekao je Stojanović.
On je dodao da je prethodnim vlastima ukazivano na to da moraju preduzeti konkretne aktivnosti na sprečavanju procesa privatizacije na Kosmetu, ali da su oni zatvarali oči i Beogradu prosljeđivali iskrivljene informacije.
Stojanović navodi da je, uviđajući nedostatke privatizacije, posebno zemljišta u društvenoj svojini, podnio niz zahtjeva međunarodnim subjektima na Kosovu, Euleksu, kancelariji međunarodnog civilnog posrednika, Evropskoj Komisiji i Kosovskim privremenim vlastima.
“Ukazao sam na nedostatke Ahtisarijevog paketa, koji čini okosnicu pravnog sistema Kosova”, rekao je Stojanović.
On je pojasnio da tim planom nije predviđeno rješenje koje će seosko zemljište i nacionalizovano privatno zemljište uneseno u bivše zadruge predati na korišćenje opštinama.
“Primjenom sporne privatizacije opština Gračanica je ostala bez nekoliko stotina hektara zemlje jer su bivša kancelarija za privatizaciju UNMIK-a i sada kosovska povjerilačka agencija, sporno zemljište privatizovali i na njemu su Albanci već podigli objekte”, rekao je Stojanović.
Predsjednik opštine Gračanica smatra da je jedino rješenje da se cjelokupan proces privatizacije stavi pod lupu i, uz učešće eksperata i posredovanje EU, nađe održivo rješenje. Srna