BANJALUKA, Zbog skoka cijena stočne hrane, koja je poskupjela i više nego duplo, stočari u Srpskoj ne mogu da prehrane stoku zbog čega su mnogi odlučili da stave katanac na vrata farmi.
Farmer Mladen Vujić iz sela Trošelji kod Nove Topole, koji na svojoj farmi ima oko 100 tovnih svinja, rekao je da se većina farmera u Novoj Topoli odlučila na smanjenje stočnog fonda.
– Stočna hrana je preskupa, a farmeri su se još prije dva mjeseca hvatali za glave, jer ne znaju šta da rade. Jedini izlaz je rasprodati sve – kazao je Vujić i dodao da iz dana u dan raste i cijena žive vage stoke.
Vujić je naglasio da su tovne svinje u prethodnom periodu poskupjele za deset odsto, te da trenutno kilogram žive vage tovnih svinja košta od 3,80 do četiri marke.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da je stočna hrana poskupjela i do 100 odsto.
– Najveći problem će tek uslijediti jer će osim poskupljenja doći i do nestašice stočne hrane – istakao je Usorac i dodao da će to ugroziti i onako labavi stočni fond.
On je naglasio da je soja poskupjela i više od 100 odsto, jer je kilogram koštao 60 feninga, a sada košta 1,5 KM.
– Kilogram sijena koštao je deset feninga, a sada 70 feninga. Cijene kilograma kukuruza prešla je 70 feninga i do početka iduće godine koštaće više od marke – naglasio je Usorac.
On je istakao da će Vlada RS mjerama koje usvojene prošle sedmice pokušati ublažiti alarmantno stanje u poljoprivredi.
– Mjere treba da se primjenjuju po hitnom postupku, kako bi se spasilo bar nešto – kazao je Usorac i dodao da se može očekivati da cijene mesa u mesnicama počnu da rastu od marta i aprila iduće godine.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić rekao je da trenutno vlada veliki poremećaj na tržištu stoke.
– Farmeri moraju da se rješavaju stoke i svakim danom se sve više smanjuje stočni fond. Visoke temperature uništile su sve poljoprivredne usjeve, zbog čega je stočna hrana poskupjela, a farmerima je nemoguće da nabave preskupu hranu za stoku – istakao je Maljčić.
On je naglasio da farmeri iz RS nisu mogli da budu konkurenti uvozu, te da će posebno biti ugroženi sada jer ne mogu da se bore sa prekomjernim uvozom i skupom stočnom hranom.
Kukuruz
Poljoprivrednici u svim krajevima Srpske počeli su berbu merkantilnog kukuruza još prije deset dana, što je dva mjeseca ranije nego što je uobičajeno, jer je suša uništila gotovo sav rod.
Ratari kažu da su visoke temperature sasušile kukuruz, te dovele do preranog sazrijevanja i uništavanja ove žitarice, a njima je ostalo samo da “počiste” njive i pripreme ih za jesenju sjetvu. Glas Srpske