ŽENEVA, Obim svjetske trgovine porašće ove godine 4,7 odsto, navedeno je u prognozi koju je objavila Svjetska trgovinska organizacija (STO).
To je praktično dvostruki rast u odnosu na 2013. godinu, kada je obim svjetske trgovine povećan 2,1 odsto na godišnjem nivou i dostigao 18,8 biliona dolara.
Trgovinski rast je, ipak, i dalje ostao ispod prosječne vrijednosti u posljednjih 20 godina, koja iznosi 5,3 odsto, saopštila je organizacija, a prenio Itar tas.
Razlog koji stručnjacima STO dozvoljava da sa većim optimizmom gledaju na globalne izvozno-uvozne aktivnosti ove godine je “značajan potencijal poboljšanja ekonomskih pokazatelja u mjeri u kojoj privreda SAD jača, a Evropska unija je, po svemu sudeći, prevazišla akutnu fazu krize”.
Stručnjaci STO se u prognozama oslanjaju na ukupnu situaciju u svjetskoj privredi, a naročito na rast globalnog domaćeg bruto proizvoda (BDP) od tri odsto.
Ako se prognoze BDP-a ispune očekujemo sveobuhvatni, ali skroman rast ukupne svjetske trgovine u 2014, objasnio je na konferenciji za novinare generalni direktor STO, Robert Azevedu.
On je priznao da rast od 4,7 odsto još nije na istorijskom nivou, ali je bolji nego prošle godine. “To je korak u dobrom pravcu”, rekao je.
Prema prognozama, najbolje rezultate pokazaće ove godine zemlje u razvoju i zemlje Zajednice Nezavisnih Država (ZND), čiji se trgovinski rast procijenjuje na 6,4 odsto, dok će obim trgovinskog rasta razvijenih zemalja biti 3,6 odsto.
Lider u oblasti izvoza ostaće azijske zemlje sa rastom od 6,9 odsto, iza kojih slijedi Sjeverna Amerika sa 4,6 odsto, Južna i Centralna Amerika 4,4 i Evropa 3,3 odsto.
Pooštravanje sankcija protiv Rusije, kao odgovor na stav Moskve o Ukrajini, nije primjetno uticalo na pokazatelje svjetske trgovine, rekao je savjetnik STO, Robert Te. “Mi ne mislimo da će pooštravanje sankcija imati negativan uticaj na pokazatelje svjetske trgovine, s obzirom da je udio Rusije u svjetskoj trgovini manji od pet odsto, odnosno oko 500 milijardi dolara, u odnosu na ukupni obim od oko 19 biliona dolara”, precizirao je on, pozivajući se na podatke za 2013. godinu. “Pored toga, većina sankcija u ovom momentu se ne odnosi na robu, nego je usmjerena na privatna lica i njihove bankarske račune. Trenutno ne mislimo da će biti proširene na nacionalnu trgovinu”, ukazao je Te. Tanjug