BEOGRAD, Srbija mora što prije da započne reforme penzionog sistema, jer će, ukoliko to ne uradi na vrijeme, sistem biti neodrživ, a prosječne penzije će do 2020. godine pasti na 40 odsto prosječnih plata, upozorili su eksperti.
Oni su istakli da je reforma penzionog sistema neophodna, jer je stanovništvo sve starije i građani će morati duže da rade.
Član Upravnog odbora Fonda PIO Milan Grujić rekao je za RTS da penzioni Fond treba da se odvoji od budžeta i da bude samostalan i samoodrživ.
Pri tome, kaže Grujić, imovina Fonda ne smije nezakonito da se otuđuje da bi iz nje mogli da se ubiru prihodi, a za to treba promijeniti nekoliko sistemskih zakona.
Član Fiskalnog savjeta Srbije Nikola Altiparmakov rekao je da bi penzijske reforme trebalo sprovoditi postepeno, a jedna od opcija je da se izjednači starosna granica žena i muškaraca na 65 za odlazak u penziju.
“Prema predlogu MMF-a, ukoliko bi neko odlazio u penziju pre isteka novopostavljene starosne granice od 67 godina za oba pola, imao bi kaznene poene, što bi mu uticalo na smanjenje penzije”, rekao je Altiparmakov.
Komenatrišući zalaganja da se Penzioni fond kapitalizuje, kako bi od dividendi i kamata mogao da isplaćuje dobar dio penzija, Altiparmakov je rekao da nije optimista po tom pitanju, jer je riječ o desetinama milijardi evra, a tog novca nema.
Ekonomista Miladin Kovačević ukazao je da je Penzioni fond jedan od dva najveća rashoda iz budžeta i da će, ukoliko se ne sprovede njegova reforma, to biti barijera za konsolidaciju javnih finansija.
“Mere koje predlaže MMF učiniće Penzioni fond održivijim, ali on neće biti dovoljan da obezbedi prihode u potpunosti, tako da bi trebalo sprovesti sistemske reforme kao što je njegova kapitalizacija iz prihoda od privatizacije”, rekao je Kovačević. Srna