BANJALUKA, Vlasnici i menadžeri izvoznih kompanija u BiH izrazili su ogorčenje zbog učestalih sukoba i pučeva u čelnim strukturama Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH ističući da se ta institucija od servisa privrede pretvara u poligon za obračune i finansijske pronevjere interesnih grupa.
Izvoznici koji svojim visokim članarinama finansiraju rad STK ističu da je ta institucija i te kako potrebna, ali da višegodišnja produkcija afera u Komori narušava njen imidž i dovodi u pitanje svrhu postojanja.
Elizabeta Josipović, vlasnik i direktor preduzeća “Sconto-prom” iz Prijedora, ocijenila je žalosnim da je STK postala poprište sukoba zarad ostvarivanja ličnih materijalnih interesa pojedinaca.
“Komora nam samo zna servisirati članarine, a ne zarezuju puno naše mišljenje. Pojedincima je tamo bitnije da dobiju visoku platu i da se pojavljuju radi ‘šminke’ umjesto da pomognu domaćoj privredi, koja se više ne nalazi na koljenima, već dva metra ispod zemlje”, kivna je Josipovićeva.
Predrag Zgonjanin, direktor fabrike “Celex” iz Banjaluke, kao glavnog krivca za stanje u STK proziva Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, navodeći da je davno, u skladu s nadležnostima, moralo uvesti reda u tu instituciju.
On ocjenjuje nedopustivom situaciju da se STK godinama bavi sama sobom, smatrajući da je krajnje vrijeme da u tu instituciju uđe inspekcija.
“Dosta je više borbe za stolice i lične interese, koji će očito trajati sve dok resorno ministarstvo ne odluči da radi svoj posao i uvede inspekciju koja će provjeriti zakonitost rada organa Komore, kako bi se konačno izbacili oni koji rade nezakonito”, istakao je Zgonjanin.
Petar Ćorluka, vlasnik i predsjednik Uprave kompanije “Violeta” iz Gruda, takođe, se založio za provjeru zakonitosti rada organa STK, uz ogradu da nije upoznat s aktuelnom situacijom.
“Vjerujte mi da od silnog posla i ne znam tačno šta se tamo dešava. Svako bi u Komori trebalo da radi posao za koji je izabran i plaćen, a sredstva koja dobijaju bi se morala namjenski trošiti. Sve što je drugačije, treba da se ispita i dovede u red”, kazao je Ćorluka.
STK proteklih dana potresa skandal nakon što je Opštinski sud u Sarajevu presudio da smjena generalnog sekretara Faruka Jašarević iz januara 2012. nije sprovedena po zakonu. Jašarević je tu nepravosnažnu presudu iskoristio da izvrši primopredaju dužnosti sa sekretarom Veliborom Peulićem s kojim je i donio odluku o suspenziji četvorice čelnika STK kojima su, takođe, zabranili i ulazak u objekat.
Reagovao je Upravni odbor STK i poništio odluke Jašarevića, smijenio Peulića i protiv njih podnio krivičnu prijavu za uzurpaciju prostora i pečata. Predsjedništvo STK je, štaviše, optužilo Jašarevića da je puč iskoristio za uništavanje dokumentacije o njegovom navodnom kriminalu, prije smjene 2012, što Jašarević kategorički negira. U Komori su juče potvrdili da je Jašarević sa saradnicima preksinoć napustio zgradu čime je, barem trenutno, prekinuto dvovlašće u kome pljušte krivične prijave na obje strane.
Riječ je o samo jednoj u nizu afera i institucionalnih kriza koje potresaju STK proteklih šest godina. Prva je nastala 2007. kada je tadašnji generalni sekretar iz reda bošnjačkog naroda odbio da prepusti to mjesto svom zamjeniku iz srpskog naroda u dotadašnjoj uobičajenoj rotaciji, što je dovelo do dugotrajne blokade rada organa Komore.
Tokom 2010. održana je sjednica Skupštine STK čiji su legitimitet mnogi doveli u pitanje, pa je u februaru ove godine izabran novi saziv čija se legalnost takođe sudski osporava. Za sve vrijeme pljušte krivične prijave između suprotstavljenih struja koje se optužuju za nelegalnosti, pronevjere i ostvarivanje ličnih interesa. Nezavisne novine