BANJALUKA, BiH bi u martu ove godine trebalo da potpiše sporazum o korištenju sredstava makroekonomske finansijske pomoći Evropske komisije vrijedan 100 miliona evra. U pitanju je vanredni instrument pomoći zemljama koje su na putu ka EU, kako bi lakše prebrodile posljedice svjetske ekonomske krize. Kredit će biti odobren po kamatnoj stopi po kojoj se Evropska komisija zadužuje na finansijskom tržištu.
Vojin Mijatović, pomoćnik ministra finansija RS za kooridinaciju i programiranje finansijske podrške Evropske unije, kaže da je Evropska komisija angažovala konsultantsku kuću sa zadatakom da analizira da li su institucije koje regulišu finansijsko tržište i budžete u BiH sposobne da apsorbuju sredstva i da ih vrate.
– Analiza je pokazala da je Srpska mnogo spremnija i naprednija u reformama od Federacije BiH, te zajedničkih institucija BiH. Takođe, iz analize proizlazi jedan od zaključaka da bi pomoć iz pretpristupnih fondova EU trebalo usmjeriti ka entitetima, jer na državnom nivou nema kapaciteta – kaže Mijatović.
On podsjeća da su prvi pregovori o korištenju makroekonomske finansijske pomoći Evropske komisije održani krajem prošle godine, dok bi početkom marta trebalo bi da bude održan završni sastanak s predstavnicima Direktorata Evrope za ekonomiju i finansije. Tokom pregovora, objašnjava Mijatović, biće definisani uslovi i način raspodjele 100 miliona evra.
– Tokom dosadašnjih razgovora akcenat smo stavili na činjenicu da su svjetskom ekonomskom krizom najviše pogođeni entitetski budžeti i da budžet BiH ne trpi rizik izvršenja – objasnio je Mijatović. On je dodao da je stav domaćih pregovarača da bi finansijska pomoć Evropske komisije zbog toga trebalo da bude usmjerena na budžet Republike Srpske i Federacije BiH.
Mijatović kaže da su, sudeći prema prvim izvještajima, i evropski pregovarači na istom stanovištu.
– Njihova sugestija jeste da bi sredstva trebalo usmjeriti na entitete koji, zbog preuzimanja najvećeg dijela obaveza iz Prelaznog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te smanjenja obima privredne aktivnosti usljed negativnih efekata svjetske finansiske krize direktno pogođeni. Analogno tome, entitetskim budžetima je finansijska pomoć potrebnija u odnosu na budžet zajedničkih institucija BiH, za koji je obezbijeđen siguran mehanizam izvršenja shodno zakonu – istakao je Mijatović. Prema njegovim riječima, prva tranša sredstava trebalo bi da bude povučena u drugom kvartalu ove godine, a druga tranša u posljednjem kvartalu. Fokus
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo se vi radujte kreditima ali bice problema kad se bude trebalo vracati.ali to vlast neinteresuje bitno je da ima para dok su oni na vlasti ostalo nema vezei ko ce vracati.
Boki!Kada bude trebalo vraćati ovaj, biće neka vlast koja će uzeti novi kredit.Uz to treba imati u vidu da, sve dok nam daju kredite, zbog nečega im trebamo.
Administrator, nisam svjstan šta sam zabrljao?