BANJALUKA, U Republici Srpskoj trenutno se navodnjava samo jedan odsto poljoprivrednog zemljišta ili 3.000 do 4.000 hektara, a cilj je obezbijediti navodnjavanje na 72.000 hektara, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Mihajlo Stevanović.
Stevanović je istakao da je ovih 72.000 hektara zemljište na kome je moguće organizovati navodnjavanje, te da bi se time dostiglo 15 odsto poljoprivrednih površina koje se navodnjavaju.
Nakon rasprave o razvoju sistema za navodnjavanje u Srpskoj, koju je u Banjaluci organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Stevanović je rekao da je jedno od najvažnijih pitanja kako obezbijediti vodu korisnicima sistema.
“Vidimo da iz podzemlja imamo sve manje vode, pa se moramo oslanjati na akumulacije u gornjim dijelovima i gravitaciono spuštati tu vodu do parcela”, rekao je Stevanović novinarima.
Prema njegovim riječima, idealni za to su vodotoci Vrbasa, Drine, Une i drugih rijeka.
Direktor Kancelarije za koordinaciju poljoprivrednih projekata u resornom ministarstvu Radenko Jevtić naveo je da je u toku izgradnja dva projekta navodnjavanja – u Pelagićevu i Novom Selu kod Bijeljine.
“Projekti treba da budu završeni do juna ove godine, a predviđeno je da dovedu vodu na parcele korisnika. Ova dva sistema samo su dio projekta izgradnje sistema za navodnjavanje na 5.000 hekatara, koji treba da bude realizovan do 2018. godine u cijeloj Srpskoj”, naglasio je Jevtić.
Ukupna vrijednost projekta, tvrdi Jevtić, iznosi 24 miliona dolara, a sredstva su obezbijeđena iz kreditne linije Svjetske banke, uz učešće Vlade Republike Srpske i lokalnih zajednica.
Božo Knežević, specijalista za oblast upravljanja vodoprivrednim sistemima, pojasnio je da su sistemi za navodnjavanje posebno potrebni u južnim dijelovima Srpske, u kojima je tokom godine najviša temperatura i najveća količina isparavanja, te najmanje padavina. Srna