BEOGRAD, Za početak naredne godine Vlada Srbije najavljuje petogodišnji plan povećanja akciza na cigarete. Da bi se spriječio šverc, taj plan trebalo bi usaglasiti na nivou regiona. Ove godine od akciza se očekuje oko 90 milijardi dinara, odnosno više od 10 odsto prihoda u državnu kasu, što je najviše u regionu.
Zbog usaglašavanja sa propisima Evropske unije, država će svoj dio kolača u cijeni paklice cigareta morati da utrostruči narednih godina – pa će cigarete biti sve veći luksuz. Ministarstvo finansija Srbije najavljuje petogodišnji kalendar da bi duvandžije znale kada će se akcize povećavati. Da bi se spriječio šverc, taj plan trebalo bi usaglasiti na nivou regiona.
Od paklice cigareta koja košta 150 dinara, samo kroz akcize, u budžet odlazi 92,5 dinara. Ove godine očekuje se oko 90 milijardi dinara, odnosno više od 10 odsto prihoda u državnu kasu, što je najviše u regionu.
Kristijan Kring iz kompanije “Japan Tobako Internacional” kaže da je prodaja smanjena, ali to ne znači da su ljudi prestali da puše.
“To je najveća opasnost jer bi mogli da zamijene legalne kanale ilegalnim kanalima kupovine. Zato je važno da se poštuje kupovna moć potrošača i da se akcize ne povećavaju naglo. To će osigurati i sigurne prihode u budžet”, kaže Kring.
Za početak naredne godine Vlada najavljuje petogodišnji plan povećanja akciza.
“S obzirom da smo ove godine išli sa rješenjima koja su bila rezultat krize ne želimo da se bilo koja industrija, pa i duvanska ne zna i da ne može da ima predvidivost poslovanja”, kaže državni sekretar Ministarstvu finansija i privrede Srbije Vlajko Senić.
Prije članstva u Evropskoj uniji Srbija će akcize morati da uskladi sa evropskim. To znači da će se akciza na duvan sa 33,5 evra na hiljadu cigareta, povećati na 90 evra. Isto važi za sve zemlje u regionu.
Ministar finansija Crne Gore Milorad Katnić kaže da bi bilo dobro da se zajednički napravi put povećanja akciza u narednih pet ili 10 godina da bi se dostigao evropski standard bez poremećaja tržišta ili bez motivacije za sivu ekonomiju.
“Ako imamo nagli rast akciza onda su građani i privrednici motivisani da švercuju robu s druge teritorije gdje su opterećenja niža”, kaže Katnić.
Zbog naglog rasta akciza, u Rumuniji je od 2005. godine do 2010. svaka treća cigareta bila nelegalna. U regionu najviše akcize su u Hrvatskoj, a duvandžije kažu da je tamo 15 odsto cigareta nelegalno, zbog čega im je budžet prošle godine ostao bez 53 miliona evra. RTS