BANJALUKA, U BiH je tokom prošle godine netransparentnim procesima privatizacije izazvana direktna šteta koja prevazilazi pola milijarde KM, procjena je međunarodne nevladine organizacije “Transparensi internešenal” /TI/ BiH.
“Preliminarni nalazi u okviru prve faze monitoringa, koju TI BiH radi u saradnji sa Fondom otvoreno društvo BiH, upućuju na vrlo visok stepen rizika od korupcije u okviru procesa privatizacije, prije svega zbog pomanjkanja transparentnosti u svim fazama”, istakao je predsjedavajući Odbora direktora TI Boris Divjak.
Divjak na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je TI BiH na osnovu dosadašnjih nalaza pokrenuo sudske postupke protiv Vlade Republike Srpske (RS) u slučaju neobjavljivanja samoinicijativne ponude preduzeća “Štrabag”, kao i protiv Centralne izborne komisije BiH zbog neprovođenja Zakona o sukobu interesa u slučaju premijera Federacije BiH (FBiH) Nedžada Brankovića, što je “posebno opasno u situaciji predstojeće privatizacije strateških preduzeća”.
On je istakao da TI BiH posebno zabrinjavaju najave izmjene Zakona o privatizaciji u RS na način da se omogućava privatizacija strateških kompanija metodom direktnih izbora kupca što u takvom procesu rizik od korupcije čini izuzetno visokim.
Divjak je naveo da je stanje u FBiH, takođe , obilježeno vrlo ozbiljnim kršenjima zakona, ističući da poslednji potezi rukovodstva Telekoma BiH pred najavljeni proces privatizacije ukazuju na činjenicu da se “nastoje provesti dodatne nezakonite operacije”.
Divjak tvrdi da pri izradi dokumenta “Politika privatizacije državnog kapitala u FBiH sa programom prioritetnih ulaganja”, čiji je prijedlog utvrdila federalna Vlada, “nije bila konsultovana stručna javnost, niti otvorena javna rasprava”, ističući da TI BiH traži da dokument bude vraćen na doradu prije nego što se o njemu izjasni parlament tog entiteta.
On je najavio da će TI BiH svim nadležnim institucijama u BiH, koje su uključene u proces privatizacije, ponuditi niz međunarodnih standarda javnog ugovaranja, koncesija i privatizacija, ističući da će ova organizacija insistirati na njihovoj primjeni.
“Nažalost, oko 80 odsto tih standarda se krši u BiH, posebno u RS “, istakao je Divjak, navodeći kao primjer raniju izjavu premijera RS Milorada Dodika, “da građani nikada neće imati uvida u dokumentaciju, jer je on tako odlučio”.
Divjak tvrdi da je “trenutno ugovoren niz netransparentnih privatizacija i koncesija u RS sa evidentnim štetama po građane, budžet i socijalne strukture”, navodeći primjer Rafinerije nafte u Brodu u kojoj se “ništa ne dešava i gdje su fiktivne firme ušle u posjed, a svi rokovi probijeni”.
“Sve dosadašnje međunarodne analize ukazuju na to da je BiH, predvođena RS, u negativnom smislu počela da bilježi padove u svim segmentima života, odnosno da se situacija pogoršava”, istakao je Divjak.
On tvrdi da dramatična situacija sa ugovaranjem i privatizacijom najbolje govori Banjalučka berza , “koja više od godinu dana bilježi rekordni pad indeksa berze i situacije sa fondovima”.
“Zabrinjava činjenica da jedino Banjalučka berza od svih berzi u regionu preko godinu dana bilježi kontinuiran pad bez ikakvih naznaka za sada da bi se situacija mogla poboljšati”, rekao je Divjak.
On je ocijenio da je isključivi razlog pada Banjalučke berze u “netransparentnoj politici Vlade RS”.
“Vlada RS dovela je berzu do kraha, od RS napravila mizerno područje za strano ulaganje, a iz BiH uspjela da protjera ozbiljne strane ulagače i dovela mešetare i fiktivne firme, iza kojih najčešće stoje pojednci koji obavljaju izvršnu vlast u Srpskoj”, tvrdi Divjak.