BANJALUKA, Na 24. redovnoj sjednici Skupštine grada, koja je održana juče, razmatrana je Informacija o posljedicama prouzrokovanim elementarnom nepogodom u periodu od 21. do 23. juna, u kojoj je ukupna šteta procijenjena na 5,8 miliona maraka.
Izjavio je ovo “Glasu Srpske” gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović.
– Sredstva potrebna za sanaciju štete nisu planirana budžetom, planirana je budžetska rezerva koja se određuje prema mogućnostima. Trenutno ta budžetska rezerva iznosi oko milion maraka, što je apsolutno nedovoljno i za druge potrebne, a kamoli za sanaciju štete – rekao je Davidović.
Dodao je da će gradska uprava koristiti jedan od mogućih izvora za sanaciju štete.
– Uzećemo kreditna sredstva od banaka. Po obezbjeđenju sredstava prioritet će biti sanacija saobraćajnica koje su potonule i propale ili je na njima napravljen prekid. Dalja sanacija će se obavljati po prioritetu, kada za to budu obezbijeđena sredstva – istakao je Davidović.
Prijedlog odluke o dodjeli stipendija grada Banjaluka srednjoškolcima i studentima izazvao je veliku raspravu i na kraju je povučen sa dnevnog reda Skupštine.
– Iako je odluka prošla svu proceduru od usvajanja kroz skupštinske komisije i kroz svu ostalu propisanu proceduru, ipak su se na zasjedanju Skupštine pojavile neke dileme. Zato smo se dogovorili da se ta tačka povuče – rekao je Davidović.
Prema njegovim riječima grad Banjaluka je dosad zastupao stav da svi studenti i đaci koji ispunjavaju određene uslove dobiju stipendiju.
– Nije bilo selekcije ni rang-lista. Stipendije iznose 70 maraka za srednjoškolce, 100 maraka za studente prve i druge godine, te 130 maraka za studente treće i četvrte godine. One imaju socijalnu dimenziju, a koriste ih studenti koji su u stanju socijalne potrebe i koji imaju dobar prosjeke ocjena. Trenutno se stipendira oko 1.600 studenata i đaka – izjavio je Davidović.
Prema njegovim riječima, postoji i drugi pristup dodjeli stipendija, a to je da se prave određene rang-liste.
– Takav pristup možda bi dao mogućnost da stipendije budu nešto veće. U odluci je bilo predloženo da se za neke fakultete, kao što su Elektrotehnički, Mašinski, Građevinski, zbog težine studija snizi prosjek ocjena potreban za dobijanje stipendije. Ne treba se upuštati u to koji je fakultet teži, jer svaki ima svoju težinu, već u određivanju stipendista treba da se orijentišemo na deficitarna zanimanja – naglasio je Davidović.
Davidović je istakao da taj proces mora da kontroliše društvo.
– Treba prikupiti bitne podatke od našeg biroa rada i drugih institucija, te ustanoviti koja su to deficitarna zanimanja i da za ta zanimanja stimulišemo studente – rekao je Davidović.
U Klubu odbornika PDP-a složili su se da Odluku treba povući sa dnevnog reda.
– Stav našeg kluba je da je ova odluka dosta nedorečena, konfuzna i neprecizna, te smo insistirali da se kompletna problematika detaljnije uredi – rekao je Tomislav Grabovica, predsjednik Kluba odbornika PDP-a.
Na sjednici je još razmatrano više prijedloga o izmjenama regulacionih planova, te prijedlozi o utvrđivanju naziva nekoliko ulica.
Privatni fakulteti
– Iz Odluke o dodjeli stipendija mora se ukloniti i član po kojem pravo na stipendije nemaju studenti privatnih fakulteta. Zvanično po zakonima nema diskriminacije među fakultetima, svi su ravnopravni i mi ne možemo da pravimo selekciju – rekao je Dragoljub Davodović. Glas Srpske