BANJALUKA, Poplave koje su zahvatile Srpsku uništile su oko 60 odsto zasijanih poljoprivrednih kultura, a šteta koja je načinjena na usjevima iznosi više od 250 miliona maraka.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac.
– U proljećnoj sjetvi poljoprivrednim kulturama zasijano je oko 90.000 hektara zemljišta, dok je u jesenjoj sjetvi travom zasijano 40.000 hektara. Većina biljaka je uništena, a manji kvalitet svih poljoprivrednih kultura već sada se primijeti – rekao je Usorac i dodao da jedini spas od propasti poljoprivrede vidi u otpisivanju duga poljoprivrednika za dobijeni podsticaj za proljećnu sjetvu u iznosu od 30 miliona maraka.
On je naglasio da će prihodi koje poljoprivrednici dobiju u proljećnoj sjetvi jedva pokriti troškove za prehranu stoke.
– Sutra ćemo se sastati sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i razgovarati o mogućem otpisivanju duga – rekao je Usorac.
Direktor Direkcije za robne rezerve RS Radovan Samardžija rekao je da će se odlukom Vlade RS preostale količine mineralnog đubriva u iznosu od oko dvije tone besplatno raspodijeliti poljoprivrednicima u opštinama u kojima su usjevi najviše stradali.
– Vrijednost ovog repromaterijala je oko 1,5 miliona maraka. Vrijednost repromaterijala za proljećnu sjetvu iznosila je oko 35 miliona maraka, s tim što je Vlada RS sa učešćem od oko 20 odsto u cijeni repromaterijala već tada otpisala oko sedam miliona maraka – rekao je Samardžija.
Poljoprivrednici u semberskim selima saniraju štetu na usjevima, a najviše posla imaju povrtlari pored kanala, kojima je bujica uništila zasade paradajza, krastavaca, bostana, paprika i drugog povrća.
Poljoprivrednik iz Velike Obarske Jovica Kotlačić kaže da je bujica obodnog majevičkog kanala uništila povrtnjake u dužini od oko dva kilometra.
– Sada velike količine tek dozrelog povrća bacamo na đubrišta, da bismo spriječili pojavu biljnih bolesti – rekao je Kotlačić.
Šteta od poplava je neprocjenjiva, jer su nabujale vode rječica Janje, Gnjice i Lukavca, te melioracionih kanala uništile usjeve pored svojih obala.
– Umjesto da nam budu zaštita od velikih voda, semberski kanali su ovog puta postali uzročnik poplava, jer se više od trideset godina ne čiste – naglasio je Kotlačić.
Poljoprivrednici sa njiva uklanjaju ostatke uništenih usjeva i u atarima sela Janja, Batar, Glavičice, Johovac i Modran pored Drine, te u Crnjelovu, Batkoviću i Ostojićevu pored Save.
Načelnik opštine i Štaba Civilne zaštite u Bijeljini Mićo Mićić rekao je da pojedina domaćinstva imaju štetu veću od 50.000 maraka i da se ne zna kako će ona biti nadoknađena.
Načelnik opštinskog Odjeljenja za poljoprivredu i privredu Predrag Jović rekao je da su milionske štete od poplava koje su u proteklom periodu zahvatile Semberiju i štete koje je prouzrokovao led.
– Poljoprivredni proizvođači dostavljaju izjave o šteti u svim mjesnim kancelarijama na području opštine, a globalnu procjenu štete proslijedićemo Savjetu ministara BiH i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS – istakao je Jović i dodao da Komisiji za procjenu štete treba oko šest mjeseci da obiđe sve parcele.
Kasno za novu sjetvu
Jovica Kotlačić kaže da je i pored repromaterijala koji će dobiti za sjetvu novih usjeva kasno, a ove godine većina domaćinstva ostaće bez ljetine.
– Nekim zemljoradnicima poplave su već dva puta uništile usjeve – rekao je Kotlačić. Glas Srpske