BIJELJINA, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske pretrpio je od 2005. godine finansijsku štetu od 894 miliona KM na ime isplate korisnika koji su penziju do 1992. zaradili u Federaciji BiH /FBiH/, rečeno je u Fondu PIO Srpske.
Prve korisnike Federalni penzijski zavod preuzeo je od republičkog Fonda 8. februara prošle godine, i, prema novim federalnim propisima, pravo na preuzimanje na isplatu kod Zavoda PIO/MIO do kraja oktobra ove godine ostvarila su tek 224 korisnika, što je, kako ocjenjuju u Fondu PIO Srpske, simboličan broj i više svjedoči o izvrgavanju ruglu ovog procesa.
“Zaključno sa 30. oktobrom ove godine, od ukupno 38.000 prijeratnih korisnika, koliko je bilo u aprilu 2005. godine, preostao je živ 19.821 korisnik, za čiju isplatu, računajući i učesnike NOR-a, Fond PIO trenutno izdvaja 6,8 miliona KM na mjesečnom nivou”, navode u Fondu.
To znači da je od aprila 2005. do kraja oktobra 2014, ne dočekavši pravo, umrlo više od 18.000 tih korisnika, jer je riječ o starijoj generaciji ljudi, kojih mjesečno umire od 110 do 130.
Za protekli period, zaključno sa oktobrom ove godine, Fond PIO pretrpio je štetu od 894 miliona KM.
Prema podacima za oktobar ove godine, Fond PIO Srpske u FBiH isplaćuje penzije za 11.728 korisnika, od kojih je, prema procjenama, 3.400 prijeratnih korisnika koji imaju prebivalište u FBiH, za koje se izdvaja nešto više od milion KM.
Iz Fonda podsjećaju da je Komisija Savjeta Evrope za borbu protiv rasizma i netolerancije 26. februara ove godine saopštila da FBiH nije ispoštovala njene preporuke koje se odnose na diskriminaciju u isplati penzija korisnika koji žive u Srpskoj, a ostvarili su pravo na području sadašnje FBiH do 30. aprila 1992. godine.
Komisija je ranije pozvala vlasti BiH da okončaju diskriminaciju na nacionalnoj osnovi u području penzijskih prava i preduzmu mjere da se ti slučajevi ne dešavaju ubuduće.
Iz Fonda PIO Republike Srpske podsjećaju da je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu po pojedinačnim zahtjevima u predmetu “Karanović protiv BiH” iz 2008. godine i predmetu “Šekerović i Pašalić protiv BiH” iz 2011. godine odlučio u korist ovih prijeratnih korisnika i naredio da se penzijsko zakonodavstvo u FBiH prilagodi ovim slučajevima i uklone uzroci diskriminacije i kršenja ljudskih prava.
“FOND PIO je 7. decembra 2010. godine Komitetu ministara Savjeta Evrope za nadgledanje presuda Evropskog suda za ljudska prava Strazbur, prijavio BiH i FBiH zbog nedonošenja opšte mjere u slučaju `Karanović protiv BiH`, kojom će se spriječiti takva kršenja”, podsjećaju u Fondu PIO Srpske.
Fond se, dodaju, 27. februara 2012. godine drugi put obratio Evropskom sudu za ljudska prava – Komitetu ministara za nadgledanje i izvršavanje presuda i prijateljskih rješenja, tražeći da Komitet usvoji rezoluciju kojom će obezbijediti da BiH izvrši međunarodne obaveze, uklanjanjem izvora diskriminacije, te da obešteti žrtve zbog dugogodišnjeg i sistematskog kršenja njihovih prava.
Podneske istog sadržaja i sa istim zahtjevom podnijeli su 20. decembra 2012. godine i Udruženje penzionera Srpske i penzioner Ratko Trifunović iz Banjaluke.
U Sarajevu će sutra biti održan sastanak Komisije Savjeta Evrope za sprečavanje rasne diskriminacije i svih oblika netolerancije sa predstavnicima institucija Republike Srpske, Federacije BiH i BiH. Srna