BEOGRAD, Iako krediti sa sto odsto depozita postoje u Srbiji već odavno, bankari ih tek od nedavno aktivno nude svima koji imaju bar neku ušteđevinu.
Pronalaze se razni načini da se novac koji ljudi imaju na štednji zadrži u banakama, a na osnovu njega odobri zajam.
Tako je bračni par, sa ušteđevinom od 20.000 evra, danima obijao prag banke u kojoj drži novac, pokušavajući da ga podigne radi kupovine vikendice. Na šalterima su, umjesto sopstvenog novca, dobili samo ubjeđivanja da je mnogo bolje, i za njih isplativije, da na osnovu štednje podignu kredit od 20.000 evra, koji će otplaćivati u narednih nekoliko godina. Poslije otplate, ostaje im čitav iznos depozita uvećan za kamatu.
Ovi krediti sa 100 odsto depozita su, u suštini, pogodniji za firme, naročito kada su im potrebne bankarske garancije u određenim poslovima.
Kada je riječ o građanima, krediti sa stoprocentnim depozitom odgovaraju onima koji nemaju stalno zaposlenje, kao i neregistrovanim preduzetnicima, koji ovako mogu da dođu do gotovine bez papiroloških muka. Jer banku ne interesuje kreditna sposobnost dužnika, niti da li on ima redovna primanja, kada je kredit u startu pokriven u cjelosti.
Koliko su bankari spremni daleko da idu u „pomaganju“ klijentima da se zaduže, govori i drugi primjer. Naime, banka je spremna da klijentu, na osnovu depozita, odobri keš kredit u manjem iznosu od depozita, uz uslov da ga oroči na štednju. Potom, taj isti, uvećani oročeni depozit, klijent polaže kao depozit za novi kredit, pa se od prvobitne ušteđevine dobije veći kredit po principu „depozita 100 odsto“.
Cijena pozajmice
Cijena kredita sa stoprocentnim depozitom trenutno je najpovoljnija na tržištu, ima ih i za pet odsto godišnje. Koliko će klijenta, konkretno, da košta ovakav zajam vidi se kada se od kamate koju plaća banci oduzme ona koju banka daje na njegov depozit. Rokovi otplate idu i do deset godina. Novosti