BEOGRAD, Ovogodišnja Nedjelja štednje biće u znaku polaganja uloga u dinarima. Banke su pripremile razne pogodnosti građanima, ali jedno je sigurno – neće biti “trke” sa kamatama, kao ranijih godina.
Ali, pojedine banke, ipak, će ponuditi, veće kamatne stope.
Inače, Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da banke oslobodi izdvajanja obavezne rezerve na oročenu dinarsku štednju položenu u Nedjelji štednje, odnosno u periodu od 31. oktobra do 8. novembra 2010. godine. Uslov je da ta dinarska štednja ne bude indeksirana valutnom klauzulom. Oslobađanje izdvajanja obavezne rezerve važi do isteka perioda oročavanja dinarskih uloga položenih u Nedjelji štednje. Ovom mjerom NBS daje dodatni doprinos uspješno započetom procesu dinarizacije i daljoj afirmaciji dinarske štednje stanovništva.
Prema podacima NBS, građani su položili 6,27 milijardi evra štednje, a od toga 117 miliona iznose dinarski ulozi. Guverner NBS smatra da bi bilo više zajmova u domaćoj valuti, potrebno je i da se položi više depozita. Zbog toga, centralna banka ovogodišnju Nedjelju štednje posvećuje šparanju u dinarima.
Eurobanka EFG, koja po visini položenih depozita zauzima treće mjesto u Srbiji, ove godine će ponuditi mjesec štednje građanima, sa raznim pogodnostima za uloge u dinarima. Građani koji u periodu od 31. oktobra do kraja novembra polože dinare na račun tzv. slobodne štednje (a vista) u Eurobank EFG moći će da ostvare atraktivnu kamatnu stopu do čak deset odsto.
Eurobank EFG je prva banka koja je građanima omogućila izuzetno atraktivne kamatne stope na štednju po viđenju u dinarima – kažu u ovoj grčkoj banci. – Posebna pogodnost “Dinarske slobodne štednje” je što vlasnici računa mogu slobodno raspolagati svojim novcem, podizati ili deponovati novac kad god požele, bez ikakvih ograničenja, a istovremeno ostvarivati unosne prihode od kamate.
Bez gubitka
Mada građani i dalje najviše štede u evrima, analiza Narodne banke Srbije ukazuje da je u posljednjih deset godina bilo isplativije štedjeti u dinarima. Tako, na primjer, štednja u domaćoj valuti položena početkom 2001. godine bila bi isplativija od štednje u valuti sve do kursa od čak 172 dinara za evro. Novosti