SARAJEVO, Udruženje za zaštitu deviznih štediša u Bosni i Hercegovini poziva visokog predstavnika Valentina Incka da preduzme aktivnosti na zaštiti i štediša i države Bosne i Hercegovine, što, prema ocjeni Udruženja, Inckov prethodnik – Miroslav Lajčak – nije želio učiniti.
Udruženje je u saopštenju za javnost podsjetilo na to da je MMF došao na pregovore s BiH i s njena oba entiteta u vezi s odobravanjem daljnjih kreditnih zaduženja kod te institucije, “radi reguliranja otplate vanjskog i unutarnjeg duga”. S tim u vezi podsjeća Incka da on sada ima priliku za korištenje bonskih ovlasti, s obzirom na činjenicu da je pitanje stare devizne štednje do danas bilo u nadležnosti i OHR-a, prije svega svih zamjenika visokog predstavnika, “koji su svojim aktivnostima u saradnji s Matom Tadićem, Ljerkom Marić, Adnanom Terzićem, Mirsadom Kebom i neodgovornim sudijama (samoimenovanjem u Komisiju za ljudska prava pri Ustavnom sudu BIH ) doveli u pitanje i kredibilitet Ustavnog suda BiH i njegovih sudija”.
Visoki predstavnik, naglašeno je, kao isključivi tumač Dejtonskog sporazuma, ima odgovornost za ovakva dešavanja u BiH, prije svega za sve odluke ove države i njenih entiteta koje su u suprotnosti s Aneksom IV.
Inače, njegov boravak u ovoj državi ne bi imao nikakvog smisla – stav je Udruženja.
Ovo udruženje istovremeno postavlja pitanje da li će BiH – Vijeće ministara, a prije svega Nikola Špirić i Dragan Vrankić, kao najodgovorniji ljudi za realizaciju izmirenja obaveza po osnovu računa stare devizne štednje, za koje obaveze je BiH preuzela odgovornost, tražiti novac od MMF-a da konačno riješi ovaj problem koji svakim danom, kako to ističe i federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda, gura BiH a time i Republiku Srpsku i Federaciju BiH u ogromna finansijska zaduženja. Fena