BEOGRAD, Grčke banke u Srbiji su stabilne, i za razliku od Grka koji proteklih dana masovno podižu svoju štednju, u Srbiji nema navale na šaltere.
– U većinskom vlasništvu pravnih lica iz Republike Grčke na teritoriji Srbije posluju četiri banke: Alfa banka, Eurobank EFG, Pireus banka i Vojvođanska banka sa tržišnim učešćem od 16 odsto – rečeno je “Novostima” u Narodnoj banci Srbije. – Podaci o finansijskom stanju banaka čije su matične banke iz Grčke ukazuju da one posluju stabilno, svi pokazatelji poslovanja su u skladu sa propisanim okvirima i po svim pokazateljima poslovanja one su likvidne i solventne.
U NBS podsjećaju da ove banke, kao članice bankarskih grupa iz Grčke, na teritoriji Republike Srbije posluju kao samostalna pravna lica.
– One rade sa licencom NBS i sopstvenim kapitalom, koji im omogućava da uredno i nesmetano izvršavaju sve svoje obaveze prema svim povjeriocima, uključujući i građane – ističu u centralnoj banci. – Prema tome, ne postoji nijedan razlog da građani povlače svoju štednju iz tih banaka, niti je to u Srbiji u toku ovog mjeseca zabilježeno: ukupna štednja kod ovih banaka je stabilna.
Grci su proteklih dana počeli intenzivnije da povlače novac iz banaka zbog straha od brze devalvacije u slučaju da zemlja napusti evrozonu. Tamošnji zvaničnici očekuju da će u ovom talasu biti podignuto oko 800 miliona evra, što je daleko manje od osam milijardi evra, koliko je povučeno u aprilu 2010. godine.
U slučaju da banka koja posluje u Srbiji propadne, štediše imaju osigurane depozite do iznosa od 50.000 evra. To znači da će svaki štediša dobiti obeštećenje za svoja ukupna dinarska i devizna novčana potraživanja, po osnovu štednje, tekućeg računa i drugih bankarskih računa, u svakoj banci, do osiguranog iznosa od 50.000 evra, bez obzira na broj računa koje posjeduje u konkretnoj banci.
– Dinarske depozite Agencija isplaćuje do osiguranog iznosa u dinarima, a devizne depozite u evrima, – ističe se u Agenciji za osiguranje depozita. Novosti