BANJALUKA, Prva isplata novca koji je mjesecima bio blokiran u Banci Srpske nakon što je u njoj uvedena privremena uprava počela je juče na šalterima Unikredit banke.
Uslovi za isplatu depozita stečeni su nakon što je nedavno Banci Srpske oduzeta dozvola za rad i pokrenut postupak njene likvidacije.
Svi koji su u Banci Srpske imali do 50.000 maraka dobiće cijeli iznos plus kamate, jer za te iznose garantuje Agencija za osiguranje depozita BiH.
Klijenti sa većim iznosima moraće da sačekaju prodaju imovine banke i naplatu kredita, a njima će biti isplaćen iznos u skladu sa raspoloživom količinom novca.
Isplata novca klijentima koji su u Banci Srpske imali do 50.000 KM počela je u 36 filijala Unikredit banke širom Srpske.
Prema podacima Unikredit banke, do 12 časova ušteđevinu su podigla 422 deponenta, kojima je isplaćeno nešto više od tri miliona KM.
Unikredit banka je spremno dočekala početak isplate štediša, koji su već od osam časova dolazili u najbližu filijalu prema unaprijed napravljenom rasporedu.
Svih 14.100 deponenata koji su u Banci Srpske imali osiguranu štednju do 50.000 KM dobili su prošle sedmice na kućnu adresu obavještenje o terminu i adresi filijale u kojoj će im biti isplaćen novac, a da bi bile izbjegnute gužve, isplata je organizovana po abecednom redu.
Obezbijeđene su i četiri telefonske info-linije putem kojih štediše mogu dobiti informacije ukoliko imaju bilo kakve nedoumice ili ne mogu doći po novac u zakazanom terminu.
U glavnoj filijali Unikredit banke u Banjaluci zatekli smo dvadesetak štediša koje je osoblje dočekivalo na prijemnim mjestima i upućivalo na šalter.
Portparol Unikredit banke Marina Marjanović-Stupar kaže da isplata protiče bez najmanjeg problema.
– Isplatu vršimo na dva redovna šaltera koji su posebno označeni, a organizovali smo i dva dodatna isplatna mjesta kako bismo osigurali normalno cirkulisanje deponenata, ali i da ne bi bili ugroženi naši stalni klijenti – kaže Marjanović-Stupar i naglašava da je planirano da u roku od sedam dana budu isplaćeni svi deponenti.
Jedan od štediša nije skrivao zadovoljstvo što je konačno dobio svoj novac.
– Čekao sam oko pola sata, ali to nije strašno. Sve protiče bez problema. Nisam zadovoljan samo odnosom koji je prema nama pokazala Banka Srpske – kaže on.
U prijedorskoj filijali Unikredit banke bila je veća gužva nego uobičajeno, ali štediše, ipak, nisu dugo čekale na novac.
– Veoma sam zadovoljan, osoblje je ljubazno. Dobio sam sve što sam imao na računu Banke Srpske i to je najvažnije – kazao je jedan od Prijedorčana.
Veće gužve nije bilo u Doboju.
– Od Agencije za osiguranje depozita sam dobila poziv kada trebam doći i obavještenje koja dokumenta su mi potrebna kako bih podigla novac. Nisam mnogo brinula za novac, jer sam imala mali iznos i znala sam da je osiguran – kazala je jedna Dobojka.
Među 14.100 štediša koji će biti isplaćeni nalazi se i 3.500 deponenata iz FBiH koji su bili klijenti bivše Una banke koju je privatizovala nekadašnja Balkan investment banka, na čijim temeljima je nastala Banka Srpske. Oni su raspoređeni u poslovnice Unikredit banke u Banjaluci, Prijedoru, Novom Gradu i Mrkonjić Gradu.
Nekoliko štediša iz Sanskog Mosta zatekli smo u Banjaluci. Kažu da su dugo putovali, ali da im put nije teško pao jer su došli po novac koji je dugo vremena bio zarobljen.
– Dobili smo obavještenje da dođemo ovdje i jako smo zadovoljni uslugom. Bolje ikad nego nikad dobiti svoj novac – skoro uglas govore štediše iz Sanskog Mosta.
U Banci Srpske je ostalo 149,5 miliona maraka depozita, a na deponente koji su imali iznose do 50.000 KM odnosi se oko 55 miliona.
Deponenti Banke Srpske za koje je počela isplata
14.100 – ukupan broj
10.600 – RS
3.500 – FBiH
55 miliona – iznos kojim raspolažu
Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Lazu za kamatu ne isplaćuju je uopšte. Kaze 10% na godisnjem nivo, kad se pretvori na mjesecni dode 0.8, pa izracunajte kolika vam je kamata za sve ove mjesece trebala biti isplaćena.
sta 10%?
Pise tamo u onim papirima sto dobijes na salteru kad dodes po depozit , da je kamata 10 % na godisnjem nivou za osigurane depozite, mozda nisam dobro procitao ili skontao uglavnom na kraju je ispalo da mi je trebalo biti uplaceno oko 120 maraka kamate a nije nista uplaćeno. Pogledaj i sam nigdje ne pise niti je definisano koliko je tacna kamata na pare koje su bile zarobljene u banci