BANJALUKA, Sindikat banjalučkog “Metala” dozvolio je ulazak stečajnog upravnika u to preduzeće, nakon što je obećao da neće otpustiti nijednog radnika i započeti proces oživljavanju firme.
Stečaj “Metala” proglašen je početkom marta, ali su radnici firme desetak dana onemogućavali stečajnog upravnika Milovana Vukovića da preuzme dužnost, revoltirani ignorantskim odnosom pravosuđa na njihove tužbe protiv bivšeg direktora Petra Dušanića, čija je privatna firma i zatražila stečaj.
Zoran Janjić, predsjednik Sindikalne organizacije “Metala”, kazao je da su od blokade odustali nakon što im je Vuković izložio pozitivan stečajni plan.
“Uvidjeli smo da s njegove strane postoji korektan odnos u smislu ispunjavanja našeg osnovnog cilja da nijedan radnik neće završiti na ulici i da će preduzeće nakon stečaja nastaviti s poslovanjem”, rekao je Janjić.
On naglašava da će Sindikat preduzeća nastaviti s aktivnostima prema institucijama kako bi se uključile u rješavanje problema u koje je zapala ta trgovačka firma.
Stečajni upravnik “Metala” potvrdio je da će svih 45 radnika preduzeća biti zadržano na dosadašnjim poslovima dok se bude sprovodio plan stečajne reorganizacije, koji treba pripremiti za sudsko ročište 23. maja.
“Pripremićemo plan oživljavanja ‘Metala’, koji podrazumijeva prodaju manjeg dijela imovine za potrebe izmirenja priznatih potraživanja, nakon čega će preduzeće nastaviti sa nesmetanim obavljanjem osnovne djelatnosti”, ističe Vuković.
On precizira da na “doboš” neće stavljati nekretnine “Metala” u krugu firme, već utvrditi šta je neophodno prodati od ostatka imovine, koju čine zgrada u centru Banjaluke, predstavništvo u Beogradu i akcije u drugim preduzećima.
Stečaj “Metalu” uveden je po zahtjevu četiri firme predvođene “Kompanijom Dušanić” iz Prnjavora, koje potražuju oko 10 miliona KM. U Upravi i Sindikatu “Metala” osporavaju ta potraživanja, nazivajući ih “naduvanim” u cilju gašenja firme zbog čega su i podnosili više tužbi i krivičnih prijava po kojima banjalučko pravosuđe nije postupalo. Nezavisne novine