BANJALUKA, U preduzeću “Građa” Banja Luka prije desetak dana započet je predstečajni postupak, a u toku je sumiranje dugovanja preduzeća, na osnovu rješenja Osnovnog suda u Banjoj Luci od 25. septembra ove godine o pokretanju prethodnog postupka za utvrđivanje uslova za pokretanje stečajnog postupka.
Potvrdio je ovo stečajni upravnik u “Građi” Radenko Dragojević i dodao da je još uvijek rano za procjene o mogućnosti pokretanja stečaja u ovom preduzeću.
Stečaj u “Građi” zatražila je grupa akcionara koju predvodi Petar Dušanić, a svi akcionari zajedno sa fondovima imaju 65 odsto kapitala preduzeća.
Akcionari tvrde da su zatražili stečaj jer, kako kažu, “bolje da ‘Građu’ proda sud, nego da je otme biznismen Jovan Vidović, koji ima manji akcijski udio od 35 odsto u ‘Građi’ i predvodi drugu grupu akcionara koja uporno opstruiše rad preduzeća”.
Predstavnik grupe akcionara koja je zatražila stečaj, Gostimir Ivanković, kaže da bi stečaj u “Građi” mogao da bude jedino rješenje da se spriječi dalja pljačka imovine, te da se radnicima isplate plate i da im se poveže radni staž.
– Iz “Građe” je od novembra prošle godine pokradeno oko pet miliona maraka i mimo zakona iz preduzeća otpušteno više od 80 odsto radnika, te su ispod cijene prodati magacini “Građe” u Prijedoru i Novom Gradu – kazao je Ivanković.
Posljednja Skupština akcionara, kaže Ivanković, bila je zakazana za 27. maj 2009. godine, ali sjednica je raspuštena jer su Vidovićevi akcionari, poslije rasprave o prvoj tački dnevnog reda, bukvalno pobjegli sa sjednice.
– Posebno je intrigantno što je predsjednik Skupštine akcionara u “Građi” bio kompromitovani i suspendovani službenik Investiciono-razvojne banke RS Dragan Cerovac, koji radi isključivo za Vidovića i njegove interese – naglasio je Ivanković.
Predstavnik kompanije “Vidović” Brane Milošević smatra da je zahtjev za otvaranje stečaja u “Građi” neosnovan i da se preduzeće može izvući iz krize i isplatiti obaveze, bez otvaranja stečaja. On tvrdi da u “Građi” nema potraživanja i da je greška suda što je uopšte odobren predstečajni postupak.
Banjalučka berza je 30. septembra donijela odluku o privremenom zaustavljanju trgovanja hartijama od vrijednosti emitenta “Građa” Banja Luka, koje će trajati do dobijanja informacija koje bi mogle da imaju uticaja na kretanje cijena akcija ovog preduzeća.
Skladišta
“Građa” raspolaže sa devet prostranih skladišta u Banjoj Luci, Prnjavoru i Gradišci, a do privatizacije, preduzeće je zapošljavalo oko stotinu radnika. Rad preduzeća je blokiran od aprila 2008. godine. Glas Srpske