BEOGRAD, Najplaćeniji stečajni upravnik uspio je da izbori sebi mjesečnu bruto platu od oko 12.000 evra za tri godine vođenja postupka u preduzeću u Sremskoj Mitrovici.
Sa tom zaradom, prešišao je direktore mnogih uspješnih banaka, osiguravajućih društava i preduzeća.
Tako je direktor firme spremne za bankrot prihodovao više od menadžera profitabilnih državnih preduzeća, Telekoma, Pošta Srbije, Aerodroma i EPS-a čije su plate od 220.000 do 390.000 dinara, ali i od guvernera koji mjesečno zaradi 658.167 dinara.
Zaradio je više i od Nikole Stankova koji se nalazi na čelu Upravnog odbora Agencije za kontrolu letenja i ima platu od 858.286 dinara. U Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) kažu da je iznos od 43 miliona dinara najveći iznos ikad isplaćen na ime nagrade stečajnom upravniku.
– U konkretnom slučaju radi se o preduzeću čija je imovina imala likvidacionu vrijednost od preko milijardu dinara, dok je bruto nagrada stečajnog upravnika činila četiri odsto od te vrijednosti – objašnjavaju u ALSU, ali nisu htjeli da otkriju ime misterioznog rekordera.
Stečajni upravnik nema platu već samo nagradu i naknadu koja zavisi od vrijednosti imovine. Maksimalnu nagradu može da dobije ako je vrijednost firme iznad 1.000.001 evro. Tada može da računa na 28.100 evra plus 0,5 odsto od imovine.
Navode da je svoju trogodišnju višemilionsku zaradu najplaćeniji upravnik opravdao tako što je ispitao preko 600 prijava potraživanja povjerilaca, pokrenuo postupak da se utvrdi vlasništvo na više od 3.800 parcela, te da je sproveo prodaju preduzeća koje je nastavilo da obavlja djelatnost.
Iskustvo Petra Vulovića, “najtrofejnijeg” domaćeg stečajnog upravnika, skromnije je od toga. Iako ovaj Valjevac vodi čak 28 postupaka, maksimalna naknada koju je u proteklih 10 godina ostvario je 1,5 miliona dinara bez plaćenih poreza i doprinosa.
– Od ovog posla može da se živi, mada on nije posebno popularan čak i uz ovako visoku nezaposlenost. U posljednjih šest godina nijedan novi upravnik nije tražio licencu u Valjevu – kaže Vulović.
On kaže i da je polovina slučajeva koje vodi bez ikakve imovine, što znači da za taj posao neće dobiti naknadu. Upravo je neredovnost zarade najveća mana posla, uz onu da se pred povjeriocima odgovara svom svojom imovinom. Blic