BANJALUKA, Stečajevi u preduzećima u Republici Srpskoj vrlo često traju godinama, nerijetko i po deceniju, a rekorder je preduzeće “Maglić holding” iz Foče, koje je u stečaju bilo punih deset godina.
Da se u nekim preduzećima stečajni postupak zna otegnuti potvrđuju i preduzeća “Celpak” iz Prijedora i “Ambalažerka” iz Trna, koji su u stečaju po devet godina. Pozamašan stečajni staž imaju i “Energana-Incel”, koji je u postupku oživljavanja osam godina, te firme “Novoteks”, “Bilećanka” i “Famos fabrika Koran”.
Poreska uprava RS trenutno od preduzeća koja su u stečaju potražuje 333 miliona maraka, a samo deset najvećih preduzeća u stečaju duguje 40 odsto tog iznosa. Do sada je prosjek naplate bio deset odsto, što znači da će RS u ovim stečajevima izgubiti otprilike 300 miliona KM.
Potpredsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević je rekao da su osnovni razlozi dugih stečajeva neriješeni imovinsko-pravni odnosi, kao i to što je imovina stečajnog dužnika uglavnom uništena i niko neće da je kupi.
– Prema Zakonu o stečaju, on se mora sprovesti u roku od godinu, što je nemoguće. Ako hoćete da stečaj bude kvalitetno sproveden, trebaju vam minimalno dvije godine – kazao je Kovačević.
Sekretar Saveza Udruženja malih akcionara Ognjen Jugović je rekao da najveći broj stečajeva u RS služi da se legalizuje pljačkaška privatizacija, ratno i poslijeratno profiterstvo.
– Stečajevi služe za legalizaciju kriminala. U stečaju se gube prava malih akcionara, koji se na taj način brišu – rekao je Jugović.
Komentarišući optužbe predstavnika malih akcionara da se preduzeća u RS namjerno guraju u stečaj, Kovačević je rekao da je pravo pitanje za koga mali akcionari rade.
– To su sve falševi i lopovske igre – rekao je Kovačević.
Prema podacima Privredne komore RS od 2008. do 2011. godine u RS je zaključen 581 stečajni postupak, a u 2012. godini 139. U Savezu sindikata RS su kazali da je od 2003. godine do danas, u RS zbog stečaja 54.700 radnika ostalo bez posla. Svim tim radnicima povezan je radni staž. Vlada RS je za ove namjene izdvojila više od 160 miliona KM.
– Stečaj je pokrenut u više od 600 preduzeća, a radnici su ostajali bez posla zbog loše kriminalne i lopovske privatizacije, te nesposobnosti vlada da kreiraju i kontrolišu sprovođenje zakona – rekla je predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić je rekao da je začuđujuće da stečajni postupci toliko dugo traju i dodao da nijedan stečaj u oblasti metalske industrije nije trajao manje od tri godine.
Revizori
Na dugo trajanje stečajnih postupaka prošle godine je upozorila i Glavna služba za reviziju javnog sektora RS. Naglašeno je da stečajni postupci nisu ispunili zadate ciljeve, te da tek svaki 50. stečaj završi reorganizacijom stečajnog dužnika. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hhahahah “ako hocete da stecaj bude kvalitetno proveden, trebaju vam minimalno dvije godine” . Vrlo cesto se pitam da li “priznati strucnjaci” za stecajne postupke misle da su svi ljudi toliko neobrazovani, neinformisani, pa cak i glupi da ne znaju sta je, u stvari, stecajni postupak… Moje licno iskustvo ( rad u firmi u stecaju) je bilo vise nego dovoljno da licno vidim da su stecaj u teoriji i stecaj u praksi dvije dijametralno suprotne kategorije. Vodjenje stecajnog postupka je posao unosniji od trgovine narkoticima, a rizik je minimalan. Muka mi je vise od korumpiranih sudija u privrednom sudu, korumpiranih finansijskih forenzicara na celu sa stecajnim upravnicima i ostalim ucesnicima “zacaranog kruga” kome nema kraja. Svi oni “postenim radom”, po “uspjesnom” okoncanju stecajnog postupka tj. reorganizacijom, postaju bogatiji za jednu stambenu jedinicu, najmanje. A, o njihovoj “poslovnoj etici” da i ne govorim. Svjedok sam telefonskog razgovora gdje dva “pretendenta” za jednu “krunu” prijete da ce jedan drugom ubiti djecu, uz sve ostale propratne pogrdne rijeci. Tako da, uz duzno postovanje, najljubaznije molim gospodina Kovacevica da organizuje “katedru” u predskolskim ustanovama, i, pod nazivom “Uvod u ekonomiju za najmladje”, iznese svoje teze buducim skolarcima.