BEOGRAD, Još se ne zna kada će stečaj četiri nekada najveće srpske banke biti završen, Beogradska banka na kraju 2008. potraživala 1,14 milijardi evra, a dugovala 1,06.
Stečaj nekada četiri najveće banke pokrenut je 2002. godine, piše Politika. Od tada je prodat dobar dio njihove imovine i tim novcem isplaćivani su povjerioci prvog isplatnog reda u koje spada i stara devizna štednja.
Zbog isprepletanih dužničko-povjerilačkih odnosa između samih banaka i najvećih državnih i društvenih preduzeća kojima su odobravani krediti, okončanje stečajnog postupka se ne može precizirati za Beogradsku i Jugobanku. Za Investbanku i Beobanku okončanje stečajnog postupka može se najranije očekivati tek za dvije godine.
Beogradska banka je na kraju 2008. ukupno potraživala oko 1,14 milijardi evra. Istovremeno, dugovanja Banke su iznosila oko 1,06 milijardi evra. Međutim, problem je što je čak 82 odsto dužnika u stečaju, privatizaciji, restrukturisanju i drugim oblicima transformacije vlasništva, što zahtjeva dugotrajnu proceduru naplate u relativno malim iznosima.
Najveći dužnici Beogradske banke, čija je stečajna masa na kraju maja iznosila oko 5,6 milijardi dinara ili oko 59,6 miliona evra, jesu banke u stečaju. I to Investbanka i Beobanka. A najveći dužnici među preduzećima jesu javna preduzeća, kao što su EPS, zatim pančevačke Azotara i Petrohemija i RTB Bor, koji su u postupku restrukturisanja, odnosno u postupku privatizacije.
I kraj stečaja Jugobanke zavisi od okončanja likvidacije Agencije Njujork koji se vodi u SAD. Teško je procijeniti ukupnu stečajnu masu Jugobanke, jer je neizvjesna naplata potraživanja od preduzeća na koja se primjenjuje otpust duga, a te firme još nisu privatizovane.
Takođe se vodi veliki broj sudskih postupaka po osnovu imovinsko-pravnih odnosa i po potraživanjima u Hrvatskoj (tužbe vrijedne više od 180 miliona evra), kao i u drugim bivšim republikama (BiH, Makedonija i Slovenija).
Do sada je prodajom imovine Jugobanke i naplatom potraživanja u stečajnu masu ušlo 6,6 milijardi dinara. Od toga je od prodaje nekretnina dobijeno 2,3 milijarde, od preduzeća 1,8 milijardi, građana 80 miliona, prodatih trajnih uloga 1,4 milijarde.
Trenutna potraživanja Jugobanke od preduzeća iznose oko 32,8 milijardi dinara. Naplata od osam preduzeća koja se restrukturišu iznosi 1,05 milijardi dinara, od 52 preduzeća obuhvaćena privatizacijom (tenderska i aukcijska prodaja) 3,09 milijardi dinara, od dva javna preduzeća – 1,1 milijarda, pet privatizovanih – 263 miliona i dva sa Kosova – blizu šest milijardi dinara. Od 26 preduzeća iz Crne Gore očekuje se 1,3 milijarde dinara. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Imam stednu knjizicu sa 300 DEM iz februara 1990. godine, da li mogu i na koji nacin da upisem kamatu za sav ovaj period i podignem novac?