BANJALUKA, Pomoćnik ministra industrije, energetike i razvoja Republike Srpske Ljubo Glamočić izjavio je da se umnogome razlikuju stavovi predstavnika Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, resornih entitetskih ministarstava, Nezavisnog operator sistema, Državne regulatorne komisije i Elektroprenosa BiH o funkcionisanju Elektroprenosa BiH, NOS-a i DERK-a.
Glamočić je naveo da su to pokazale diskusije predstavnika ovih organa, iznesene tokom niza tematskih sastanaka u Sarajevu i Banjaluci, koje je juče i danas organizovala Misija eksperata Sekretarijata energetske zajednice EU.
“Upravo ovakve diskusije pokazale svu manjkavost ranije usvojenih zakonskih rješenja za uspostavljanje i rad subjekata vezanih za elektroenergetski sektor formiranih na nivou BiH, kao i to da je neophodno pristupiti zakonskim procedurama za prilagođavanje zakonskog okvira stvarnim potrebama i obavezama koje proističu iz međunarodnih sporazuma koji su potpisani”, istakao je Glamočić.
Direktivama Evropske unije, naglasio je Glamočić, nije propisan način organizovanja ovih institucija, kao ni organizovanje prenosne djelatnosti na određenom prostoru.
“Izlaganja i objašnjenja međunarodnih eksperata iz Sekretarijata energetske zajednice samo potvrđuju stavove predstavnika RS prema kojima su svi modeli i načini organizovanja dozvoljeni pod uslovom da obezbjeđuju sigurnost snabdijevanja i obnavljanja energetske infrastrukture, u skladu sa preuzetim međunarodnim obavezama”, naveo je Glamočić.
Teme sastanaka u Sarajevu i Banjaluci bile su tržište električne energije, usluge za kupce, obnovljiva energija, regulativa i prakse u oblasti sigurnosti snabdijevanja električnom energijom, te stanje i djelatnosti Nezavisnog operatora sistema i Elektroprenosa BiH.
Sekretarijat svakih šest mjeseci pravi izvještaje o realizaciji odredbi Ugovora o energetskoj zajednici jugoistočne Evrope, u okviru kojih posebnu pažnju posvećuje sigurnosti snabdijevanja električnom energijom i investicijama u infrastrukturu. Srna