PRNJAVOR, Slovenačka firma “Alpos” iz Šentjura ugovorom o privatizaciji fabrike cijevi iz Prnjavora obavezala se da će investirati 11,7 miliona KM, međutim kao investiciju prikazali su mašine stare 30 godina, koje praktično ne vrijede.
“Oprema i mašine koji su dovezeni u preduzeće su stariji i tehnološki zaostaliji je od opreme koju je preduzeće posjedovalo. Dovezena je oprema starija od 30 godina iako uvozna ne bi smjela biti starija od sedam. Falsifikovali su kartice na mašinama i samo ih prefarbali. Jedna kapitalna linija za rasijecanje trake nikada nije stavljena u funkciju. Čak su svoju obavezu investiranja u preduzeću uspjeli da prikažu kao dokapitalizaciju i povećaju svoje učešće u vlasništvu sa 65 odsto na 82,32 odsto”, kazao je izvor “Nezavisnih”.
On ističe da je kasnije provjeravano i da je jedna od tih linija koja je dovezena u Italiji koštala svega 180.000 evra, dok je druga linija iz matične firme izbačena kao staro gvožđe i danas vrijedi onoliko koliko je teška, što znači da može biti prodata samo na otpad.
Zbog svega ovoga nedavno su Fabriku cijevi “Alpos” iz Prnjavora posjetili i inspektori Policijske stanice iz Prnjavora, koji su sastavili krivičnu prijavu i proslijedili je Okružnom tužilaštvu u Banjaluci.
“Predmet je u radu i provjeravaju se navodi iz krivične prijave. Prijava se odnosi na krivično djelo prouzrokovanje stečaja nesavjesnim radom”, potvrdili su u Okružnom tužilaštvu u Banjaluci.
Ranije smo objavili da je iz fabrike cijevi iz Prnjavora slovenački partner preko povezanih firmi iznio milione maraka, po scenariju sličnom kao Litvanci iz Fabrike glinice “Birač” iz Zvornika.
Prnjavorski “Alpos”, kojeg je 2004. godine kupila slovenačka firma “Alpos” iz Šentjura, danas je u stečaju i bez posla je krajem prošle godine ostalo oko 100 radnika, a već tri licitacije za prodaju imovine ove firme nisu uspjele.
Matična firma od svoje kćerke firme iz Prnjavora danas ima potraživanja od 4,9 miliona KM, a namjernim i bespotrebnim hipotekarnim zaduživanjem i manipulacijom cijenama milionski profit završio je u Sloveniji.
Samo jedan od primjera na koji način je novac iznošen jeste kredit od četiri miliona KM koji je “Alpos” iz Prnjavora uzeo u NLB Razvojnoj banci za koji je založena imovina preduzeća.
Nakon dobijanja kredita 3,1 milion KM prebačen je u matičnu firmu u Sloveniju kao avans za repromaterijal, koji nikada nije stigao u Prnjavor, a nedugo zatim direktor “Alposa” iz Prnjavora Miroslav Ignjatić zatražio je stečaj.
Najveći povjerioci “Alposa” iz Prnjavora danas su slovenačke banke i matična firma iako prije privatizacije 2004. godine tadašnji “Unis TC” iz Prnjavora nije imao nikakvih dugova, zapošljavao je 64 radnika i imao oko četiri miliona obrtnih sredstava. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi, šta dalje???????????????
Pojeo vuk magarca!!!!!!!!!!!!!!!Pripadnici PS Prnjavor, podnijeli izvještaj Okružnom tužilaštvu, koje će naložiti, šta treba, da se utvrdi………utvrditi i sve uzeti Slovencima, domaćenadležne koji su to dozvolili odmah u HAPS????
Krenuti tako od reda i uvesti, red u državi, ovako nema ništaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……….