BEOGRAD, Među glavnim zahtjevima starih vlasnika i nasljednika je taj da im se ubuduće obeštećenje imovine veže za evro. Đelić: Namjera države je da obveznicama privuče velike igrače na međunarodnom tržištu.
Državnim obveznicama, kojima će se obeštetiti stari vlasnici, u slučaju kada im se ne može vratiti imovina u naturi, trgovaće se na međunarodnom tržištu. To će, prema riječima potpredsjednika Vlade Srbije Božidara Đelića, biti jedan od garanata da će one zaista i vrijediti, što je interes i same države Srbije. „Težina“ ovih obveznica je jedna od najvećih briga svih koji ih očekuju u procesu restitucije, pa je i glavni zahtjev bivših vlasnika i njihovih nasljednika da one budu vezane za – evro.
Nacrt Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ne precizira kako će se indeksirati obveznice, ali namjera države je, kako se moglo čuti i u četvrtak na javnoj raspravi u Privrednoj komori Srbije, da one budu u dinarima, da se usklađuju sa procentom inflacije i uz eventualnu kamatu.
– Druga opcija je da one budu sa evro znakom, ali kamata na njih mora da bude mala. Naš interes je da one budu u dinarima, jer sve ostalo unosi rizik – rekao je u četvrtak Đelić. – Namjera države je da obveznice učini atraktivnim za velike investicione igrače i da sa njima izađe na međunarodno tržište. Moramo im pokazati na primjeru da vjerujemo u našu valutu.
Tokom 20 dana javne rasprave predlagačima zakona je jasno da moraju da se jasno preciziraju izuzeci od naturalnog vraćanja i da ih bude što manje. Treba jasnije odrediti i dokazni postupak, kako se od bivših vlasnika i njihovih nasljednika ne bi tražila naknadna uvjerenja, a postupak otezao u nedogled.
– Obveznici imovine koja će biti predmet restitucije biće država, pokrajine, lokalne samouprave i javna preduzeća, a stupanjem na snagu ovog zakona neće biti moguće otuđenje one imovine koja je potraživana – istakao je Đelić. – U Nacrtu zakona o javnoj svojini predviđena su tri nivoa zaštite, pa tako neće biti moguće da se iz stečajne mase izdvoji pravo korišćenja ukoliko se to zemljište potražuje kroz restituciju.
U slučaju raskinutih privatizacija, imovina će moći da se vrati starim vlasnicima, ali ne ostalo što je regularno privatizovano. Stari vlasnici, međutim, sumnjaju da je tokom proteklih godina „ispražnjen“ fond u koji se iz privatizacije slivao novac za restituciju.
ROKOVI
Ugovor sa investitorom za korišćenje građevinskog zemljišta, koje se potražuje, ako je on ispoštovao sve rokove o gradnji – biće realizovan. Ako, međutim, nije počeo gradnju ili donio planove u ugovorenim rokovima, ostaće bez zeljmišta, a ono će biti vraćeno starim vlasnicima.
ZAMJENE NEMA
– Zakon o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicima već predviđa zamjenu i nijedan predmet nije tako riješen – kaže Đelić.- Ta ideja supstitucije je privlačna, ali niko nije uspeo da napravi fer, transparentan i efikasan postupak. Imovine za zamjenu i nema. Većinu poljoprivrednog zemljišta i šuma kroz komasaciju ćemo uspjeti da vratimo. Za zgrade i kuće je problem, jer nema neke skrivene imovine. A i da ima, kako Direkcija da odredi koji će stan kome dati. Novosti