BANJALUKA, Ove godine biće penzionisan 51 činovnik u Republici Srpskoj, a dugogodišnja praksa da i poslije sticanja uslova za penzionisanje rade na dobro plaćenim pozicijama u administraciji prekinuta je izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima RS.
Tim izmjenama, koje je nedavno usvojila Narodna skupština RS, definisani su uslovi prestanka radnog odnosa na osnovu godina života i radnog staža zaposlenih državnih službenika u republičkim organima uprave, njihova prava i dužnosti, popunjavanje upražnjenih radnih mjesta i zapošljavanje novih činovnika.
Poslije usvojenih izmjena Zakonom o državnim službenicima definisano je da državnom službeniku prestaje radni odnos kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja ili 60 godina života i 40 godina staža osiguranja.
– Zahvaljujući ovim rješenjima Zakon o državnim službenicima je usklađen sa novim Zakonom o PIO i ova oblast sada je u potpunosti uređena – kazala je ministar uprave i lokalne samouprave RS Lejla Rešić.
Prema podacima centralnog registra kadrova, u Srpskoj je zaposlen 3.651 državni službenik.
– Među njima 60 godina je napunilo ili ove godine puni 335 lica. Njih 51 ima ili će ove godine imati 40 godina radnog staža i ispuniće uslove za penzionisanje – kazali su “Glasu Srpske” u Agenciji za državnu upravu RS.
Naglasili su da će rukovodioci svake institucije raskidati ugovore o radu sa licima koja su stekla uslove za penzionisanje, te da će u slučaju potrebe raspisati konkurs za popunu upražnjenih mjesta.
Ekonomisti ističu da odlazak činovnika u penziju treba iskoristiti za smanjenje broja zaposlenih u administraciji i da bi bilo dobro da institucije ne zapošljavaju nove radnike na njihova mjesta.
– S obzirom na starosnu strukturu zaposlenih u javnoj upravi, prirodni odliv je jedan od načina da se utiče na smanjenje njihovog broja. U našim analizama smo ukazali da je administracija preglomazna, ali to ne znači da sve ljude treba odjednom otpustiti. Zaposleni u pojedinim službama ne rade mnogo, dok u nekima nedostaje radnika. Prirodni odliv zaposlenih i njihova preraspodjela unutar javne uprave bili bi dobar početak za sređivanje situacije u toj oblasti – izjavio je izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SNjOT Saša Grabovac.
Prema analizi Udruženja ekonomista RS SNjOT, trećina zaposlenih u Srpskoj radi u javnoj upravi, što je među najvećim procentima u Evropi. Samo Srbija, Norveška i Danska imaju više radnika u vladinim institucijama od RS, s tim da skandinavske zemlje imaju tradicionalno efikasnu javnu upravu. Zbog takvog odnosa broja zaposlenih u javnoj upravi i privredi preporučili su hitno smanjenje broja činovnika i njihovih plata.
Opštine
Veliki broj službenika zaposlen je i u opštinskim administracijama.
Prema podacima Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, oko šest odsto od 5.264 državna službenika zaposlena u opštinama prešlo je granicu od 60 godina starosti.
– U opštinama su zaposlena 302 službenika starosti od 60 do 65 godina. Svega pet osoba je starijih od 65 godina. Ovi službenici su bili angažovani u Bileći, Derventi, Modriči, Gacku i Loparama – naveli su u Ministarstvu.
Najviše službenika imaju lokalne administracije u Banjaluci, Bijeljini, Gradišci, Doboju, Trebinju, Prijedoru i Zvorniku. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Normalno da u Banjaluci ima najvise cinovnika kada je najveca.Hajde napravite analizu broj cinovnka/glavi stanovnika pa da vidite rekordere.
svugdje su oni rekorderi sepure se i otimaju ljudima pare te ona taksa te porez na imovinu i da nenabrajam da bi mogli sebi platetine podjelit a nikom od njih nema koristi. u civilnoj zastiti sjede 3 covjeka svaki od njih ima platu min 1000 i da mu se uplati pio na taku platu treba jos 500. sto iznosi godisnje za nji trojicu 50000km. da njih trojice nema onda bi bilo para za ljude koji ciste snijeg ili kanalice. el eto nama su potrebna silna administracija