NJUJORK, Uprkos stereotipima koji današnje preduzetnike prikazuju isključivo kao svježe, “mlado meso” zaslužno za inovacije bez kojih je moderni život mnogima nezamisliv, nova istraživanja pokazuju da njihove starije kolege još nisu za otpis. Naprotiv, vičniji su inovacijama nego njihovi suparnici ispod 35 godina.
Za famu o mlađim preduzetnicima kao jedinim pokretačima novih trendova i začetnicima svake vrijedne ideje “kriv” je Mark Cukerberg, koji je imao samo 19 godina kada je pokrenuo “Facebook”. Stvaranju kolektivne slike preduzetnika kao mladih, briljantnih inovatora pridonijeli su i Leri Pejdž i Sergej Brin, koji su imali samo 23 godine životnog iskustva kada su pokrenuli jedan od najoriginalnijih izuma današnjice – “Google”.
Legenda kaže da sa srednjovječnošću dolaze i navike koje je teško mijenjati, vještine koje je teško prilagoditi nekom novom vremenu, kao i averzija prema bilo kojem obliku rizika. Zvuči deprimirajuće, a stvari izgledaju još crnje kada se u obzir uzme podatak da će se do 2030. granica “srednjovječnosti” pomicati, i to sa 37 na 39 godina u SAD, sa 40 na 45 u Evropskoj uniji, a sa 45 na 49 u Japanu, prenose agencije.
To znači da bi svijet u jednom trenutku mogao osjetiti manjak kreativnog potencijala. To nadalje postavlja pitanje mogu li mjesta u kojem se osjeti taj deficit nadalje rasti, konkurisati, prosperirati s obzirom na “stariju” radnu snagu. Najnovija istraživanja na to pitanje odgovaraju sa – da. Ta istraživanja, naime, pokazuju kako su mnogi od uobičajenih stereotipa o starenju – potpuno krivi.
Na primjer, kliše o mladim preduzetnicima. Pomnija analiza pokazuje da “prosječan” pokretač posla koji podrazumijeva visoku tehnologiju nije vunderkind koji je tek maturirao, nego je to najčešće “zreli” 40-godišnji inženjer ili preduzetnik koji je već odavno zaplovio u bračne vode i odavno obezbijedio potomke, ali mu je dosadilo raditi za druge pa se odlučio riskirati i pokrenuti nešto svoje. Istraživanja pokazuju i da su stariji preduzetnici uspješniji u pokretanju novih poslova, jer akumulacija radnog iskustva i praktično znanje o svom području još nešto znače. Osim toga, dugogodišnji rad u nekom sektoru vrlo vjerovatno će rezultovati i korisnim poznanstvima koja znače i finansijsku podršku, na što mladi “inovativci” s tek završenom školom često mogu samo sanjati. Stariji preduzetnici sposobniji su da izgrade kompanije koje su tehnološki naprednije i sofisticiranije u ophođenju s klijentima, a sve zahvaljujući svom iskustvu na koje mlađi preduzetnici većinom ne mogu računati. Posljednja istraživanja pokazuju i porast dobnog nivoa u kojem su preduzetnici najinovativniji i spremniji na rizike.
Prema podacima američke fondacije “Kauffman”, najviše preduzetnika u SAD trenutno ima između 55 i 64 godine starosti. Pritom se pokazalo da oni stariji od 55 godina imaju dvostruko veće šanse za pokretanje uspješnih biznisa nego oni u dobi od 20 do 34 godine. Broj preduzetnika porastao je u Americi i u ostalim dobnim grupama, osim u onoj koja se odnosi na Amerikance mlađe od 35 godina, gdje je došlo do smanjenja.