BON, Stanovništvo zemalja EU u prosjeku je sve starije, a smanjuje se i broj stanovnika, tako da se računa da će Unija, koja sada broji oko 590 milona, do 2050. godina pasti na oko 540 miliona stanovnika, pokazalo je najnovije njemačko istraživanje.
Stanovnici EU iz godine u godinu su sve stariji i sada oko 16 odsto evropskog stanovništva ima više od 65 godina, prenosi “Glas Amerike”.
Do sredine vijeka taj će procenat rasti do čak 28 odsto, dok će se, istovremeno, smanjivati učešće mladih u gradnji profila Evropljana.
U ime boljeg života, ljudi okreću leđa potomstvu – danas, u prosijeku, evropska žena ima jedno dijete, žena u Aziji i Latinskoj Americi više od dvoje, a u Africi čak petero.
Starenje Evropljana, koje dovodi u pitanje ne samo ekonomski razvoj i planove, već i samu budućnost evropske nacije, najsnažnije je izraženo na Istoku.
U Poljskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj se suočavaju sa činjenicom da ljudi, prvenstveno sa poljoprivrednih područja, i stare i odlaze.
Zaposleni u Francuskoj, Belgiji, Holandiji i Luksemburgu svaki mjesec kući donose ne manje od 1.200 do 1.500 evra, dok je u Bugarskoj najniža granica zarade 92 evra.
U Poljskoj i Češkoj je nešto bolje – tamo se mjesečno zarađuje ne manje od 240, odnosno, 280 evra.
Ako se doda podatak da žene u cijeloj EU još za isti posao dobiju u prosjeku za skoro 16 odsto niže nadnice od muškaraca, nije teško naći razloge zašto se ne odlučuju na proširenje porodice.
Na dramatičnu situaciju upozoravaju i u Velikoj Britaniji, gdje tek objavljeni podaci govore o tome da je prvi put više Britanaca starijih od 65 godina nego onih koji su mlađi od 16.
U ovoj državi je 1971. godine četvrtina nacije bila mlađa od 16 godina, a danas čak 19 odsto Britanaca, ili njih 11,5 miliona, u dobi je za penziju.
Ukoliko odu u penziju, to bi prema procjenama ekonomskih eksperata, moglo biti pogubno ne samo za penzione fondove, već i cijelu ekonomiju.