BANJALUKA, Broj završenih stanova u BiH u ovoj godini je u porastu, ali veliki problem i dalje predstavlja prodaja, jer je kupce dosta teško naći.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, za šest mjeseci ove godine završeno je 1.185 stanova ili 9,4 odsto više u odnosu na isti period lani.
Istovremeno, u ovoj godini došlo je do smanjenja broja nezavršenih stanova, pa je tako na kraju prvog kvartala bilo 2.776 stanova koji su još uvijek u izgradnji, što je za čak 37,1 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
U Asocijaciji građevinarstva i industrije građevinskih materijala pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu da se sada završavaju stanovi čija je gradnja počela prije godinu ili dvije, dok istovremeno ne započinje gradnja novih stanova.
– Još vjerovatno ovu godinu imaćemo povećanje broja završenih stanova, dok se u idućim godinama očekuje osjetno smanjenje, jer nema nove gradnje – kazali su u Asocijaciji i dodali da je prodaja stanova već godinama u osjetnom padu, što se odražava i na poslovanje građevinskih preduzeća.
– Drastično je opao standard građana i to je uticalo na pad prodaje. Pored toga, banke odobravaju kredite po nepovoljnim uslovima, zbog čega se ljudi, pogotovo mladi, veoma teško odlučuju za kredite – kazali su u Asocijaciji i dodali da su za kvadratni metar stana potrebne dvije prosječne plate, što je za naše uslove i više nego skupo.
Kako ističu, podatak da je drastično smanjen broj neizgrađenih stanova pokazuje da je stanogradnja u padu.
– Mnogo je zgrada koje zjape prazne. Nije potrebno posebno objašnjavati šta znači za firmu koja uloži ogromna sredstva u izgradnju, a onda te stanove nema kome da proda – kazali su u Asocijaciji.
Direktor Građevinskog preduzeća “Krajina” Borko Đurić kaže da intenzitet gradnje zbog krize nije kao što je bio ranije, ali da preduzeća koja se bave izgradnjom stanova za tržište imaju svoju operativu i rade makar u obimu koji je neophodan da zaposle tu operativu.
– Što se tiče tražnje, ona je nešto bolja nego što je bila prošle godine, ali, naravno, to je daleko od onoga što je bilo 2008. godine ili ranije, kada je kupovna moć bila drugačija. Dakle, nije to ono čime bismo mogli biti zadovoljni, ali ne može se reći da je tržište nekretnina totalno zamrlo – naglasio je Đurić.
U preduzeću “Horizont” iz Banjaluke kažu da trenutno grade stambeno-poslovni objekat u centru grada, te da kupaca ima, ali ne u broju koliko ih je bilo ranije.
– Svakako je mnogo teže, ali potražnja još uvijek postoji. Mi trenutno u ponudi imamo stanove koji su u izgradnji, dok su oni koje smo završili prodati – rekao je zamjenik direktora “Horizonta” Zoran Trninić.
Sekretar Udruženja građevinarstva, industrije i građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Stanko Ivaštanin istakao je da je teško reći kakve će biti posljedice ukoliko se završeni stanovi u neko dogledno vrijeme ne prodaju.
– Po meni je dobro što se stanovi završavaju, jer je sigurno da je lakše prodati gotov, nego stan koji je još uvijek u fazi izgradnje, ali je teško reći kada će se naći kupci za njih – naglasio je Ivaštanin.
Agencije
U agencijama za nekretnine u Banjaluci kažu da se uglavnom prodaju manji stanovi, te da kvadratni metar u prosjeku košta 2.200 KM. Ističu da se prodaja neznatno poboljšala u odnosu na lani, ali da je to i dalje dosta manje u odnosu na ranije godine. Glas Srpske