BANJALUKA, Stanko Stanić, rektor Univerziteta u Banjaluci, kazao je da očekuje da će Kancelarija za razmatranje žalbi BiH presuditi u korist Univerziteta, kada je u pitanju žalba na izbor najpovoljnijeg izvođača radova na izgradnji četvrtog paviljona u Banjaluci.
“S obzirom na rok koji ima ova kancelarija, očekujemo konačnu odluku narednih dana. Moram naglasiti da uprkos pozitivnom ishodu, ukoliko ga dobijemo od ove kancelarije, kao i obezbjeđivanju građevinske dozvole, nećemo potpisati ugovor sa izvođačem dok god Vlada RS ne garantuje da će sredstva za izgradnju biti obezbijeđena”, istakao je Stanić.
On je naveo i da Univerzitet spremno dočekuje novu akademsku godinu, koja treba da počne u oktobru.
Koje su sada aktivnosti kada je u pitanju izgradnja četvrtog paviljona?
STANIĆ: Javnosti je poznato da je zaključkom Vlade RS Univerzitet u Banjaluci raspisao poziv za najpovoljnijeg izvođača radova na izgradnji četvrtog paviljona i da je izvršen izbor najpovoljnijeg izvođača, kao i da su se nakon toga javila dva preduzeća koja su se žalila na izbor najpovoljnijeg ponuđača, koji su tom prilikom konstatovali da je povrijeđena procedura prilikom izbora firme “Tigar” iz Doboja.
Koja dva preduzeća su se žalila?
STANIĆ: To su firme GP “Krajina” i “Aragosta”, koje su svoju žalbu uputile Kancelariji za razmatranje žalbi BiH. Zbog toga smo mi bili primorani da obustavimo postupak, dok Kancelarija ne donese konačnu odluku.
Nadam se da će ta odluka biti u korist Univerziteta i da neće biti poništena naša odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača, jer ako ne bude tako, nažalost, to će značiti ponavljanje čitavog postupka i gubljenje vremena. Sada je taj čitav proces u stanju mirovanja.
Kada očekujete da bi se mogle pojaviti nove inforamcije u vezi s tim?
STANIĆ: Kancelarija ima obavezu da u roku od 15 dana donese odluku na žalbu, tako da to očekujemo narednih dana.
Na šta konkretno su se žalila ova dva navedena preduzeća?
STANIĆ: Vjerujte da ne znam, nisam ulazio u te pojedinosti, jer imamo službu koja to vodi, tako da stvarno ne znam.
Ima li novosti kada je u pitanju građevinska dozvola za paviljon?
STANIĆ: Mi ovog momenta nemamo sredstava da platimo iznos potreban za građevinsku dozvolu, a poznato je i da radovi na izgradnji ne bi počeli i da imamo najpovoljnijeg izvođača, upravo zbog toga jer nemamo građevinsku dozvolu. To se podrazumijeva da ti radovi ne bi počeli jer to ne bismo uradili ni mi, kao ni najpovoljniji izvođač. Mi smo se obratili Gradskoj upravi Banjaluka da to platimo u ratama i resorni ministar je prije nekoliko dana razgovarao sa gradom, da bude uplaćeno 40 odsto od ukupne vrijednosti građevinske dozvole, a da se ostatak plaća u ratama. Kada riješimo i pitanje u vezi s dozvolom sa gradom i pitanje sa žalbom u vezi s izborom najpovoljnijeg izvođača, ugovor sa izvođačem neće biti zaključen dok Univerzitet ne bude imao garanciju Vlade RS da su sredstva obezbijeđena. To je jasno naznačeno i u javom tenderu. Znači, dok god ne budemo imali jasno naznačeno da će se taj posao finansirati iz tog i tog izvora, ugovor neće biti potpisan, a imamo povjerenje u Vladu RS da će to biti urađeno na vrijeme.
Pred nama je nova akademska godina, koje novine očekuju nove studente?
STANIĆ: Univerzitet u Banjaluci novu akademsku godinu dočekuje spreman, kada je u pitanju angažovanje nastavnog kadra koji treba održavati nastavu u ovoj godini. Problema sa angažovanjem gostujućih nastavnika neće biti, jer je pitanje njihovog finansiranja riješeno do kraja ove godine. Opremljenost laboratorija i nabavka nove opreme je pri kraju i očekujemo da će taj posao biti završen u toku prvog semestra.
Novu opremu dobiće laboratorije na tehničkim fakultetima i to Poljoprivredni, Šumarski, Prirodno-matematički i Medicinski fakultet.
Kada su u pitanju studijski programi, imamo dva nova programa na Akademiji nauka i umjetnosti. Tu su uvedena dva nova studija i to grafički dizajn i produkcija.
Ima li kakvih novina kada je u pitanju master studij?
STANIĆ: Konkurs za master je raspisan u junu i biće obnovljen naredne sedmice kako bi kvalifikacioni ispit mogao da bude održan nakon završetka konkursa. Studentima je na raspolaganju oko 50 master studijskih programa i cijena ovog studija iznosi 880 KM, a rada oko 1.000 KM, s tim da postoji inicijativa da cijena izrade i odbrana master rada bude dodatno snižena.
Kojih nastavnih kadrova nam najviše nedostaje, odnosno kojih gostujućih profesora imamo najviše?
STANIĆ: Najviše nam nedostaje kadra na studijskim programima arhitektura i geodezija, i na programu istorija, zatim na farmaciji i stomatologiji. Najviše gostujućih profesora dolazi nam iz Srbije, Slovenije, a ima ih i iz Hrvatske i Crne Gore.
Bolja prolaznost studenata
Kakva je prolaznost studenata, da li je poboljšana?
STANIĆ: Zadovoljan sam prolaznošću, ako uzmemo u obzir situaciju prije uvođenja Bolonje, kada je na većini fakulteta prolaznost studenata bila ispod 30 odsto. Danas je situacija takva da je prolaznost 30 odsto samo na najtežim fakultetima i to na predmetima kao što je matematika. Generalno je prolaznost povećana i slobodno se može reći da na ostalim fakultetima iznosi oko 70 odsto. Nezavisne novine