BANJALUKA, Na umanjenje prosječne januarske neto plate za 5,7 odsto u odnosu na decembarsku, prema izjavama ekonomista, najviše je uticalo trenutno ne baš dobro stanje u pojedinim privrednim granama.
Ekonomista Rajko Tomaš kaže da se i smanjenje plata budžetskih korisnika u januaru odrazilo na prosjek plata radnika.
– S druge strane, jedan broj preduzeća nije isplatio plate onom dinamikom tokom januara kao prethodnih mjeseci. Ovo pokazuje da nelikvidnost dijela privrede počinje da djeluje na dinamiku isplate plata – objasnio je Tomaš.
Smanjenje plata u januaru najviše su osjetili zaposleni u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji, poljoprivredi, rudarstvu, obrazovanju i finansijskom poslovanju, a Tomaš ovo objašnjava time da je obim poslovanja u ovim djelatnostima u januaru bio mali.
– Građevinarstvo je imalo daleko manje izvršenje poslovanja nego prethodnih mjeseci zbog takozvanog sezonskog uticaja. U narednom periodu plate bi u ovoj oblasti mogle da porastu, ali će na njih prvenstveno uticati opšte ekonomsko stanje, odnosno uticaji krize – rekao je Tomaš.
Oni sektori koje u narednom periodu zahvati pad proizvodnje i pad prometa, kaže Tomaš, neće moći održati nivo plata koji su imali ranije. To bi se, prije svega, moglo desiti upravo u građevinarstvu, špediciji, oblasti usluga i finansija koje će biti prve na udaru, a negativni uticaji će se sa ovih oblasti, ističe Tomaš, vremenom prenijeti i na ostale djelatnosti.
Direktor Ekonomskog instituta Banja Luka Duško Jakšić smatra da je razlog za niže plate u januaru u odnosu na decembar to što su poslodavci isplatili samo onoliko koliko je dovoljno za održavanje posla.
– Plate bi trebalo da se vrate na prijašnji nivo – kazao je Jakšić.
Prihodi
– Ako se smanjuju plate, time se smanjuje lična potrošnja, a to direktno utiče na smanjenje PDV-a i na smanjenje prihoda na jedinstvenom računu, a na kraju se sve to odražava na sve budžete u BiH i preko budžeta na sve budžetske korisnike – kazao je Tomaš. Glas Srpske