-
-
„Autoprevoz“ će 15. avgusta po drugi put pokušati da preuzme zemljište u centru grada
-
Stanivuković kaže da je spreman za dogovor, ali i na novu blokadu
-
BANJALUKA – Sudski izvršitelji Okružnog privrednog suda u Banjaluci pokušaće 15. avgusta po drugi put „Autoprevoz“ uvesti u posjed parkinga na Staroj autobuskoj stanici, a gradonačelnik Draško Stanivuković kaže da je spreman da razgovara sa vlasnicima ovog preduzeća kako bi postigli dogovor, ali i da će, ako toga ne bude, opet sa građanima spriječiti izvršenje.
Podsjećamo, 13. aprila propao je prvi pokušaj preuzimanja ovog zemljišta nakon što je Stanivuković izveo oko 200 radnika Gradske uprave i građana i to spriječio.
Sud je za 15. avgust zakazao novo izvršenje, a Stanivuković kaže za CAPITAL da opet planira pozvati iste aktere da mu u pomognu da spriječi izvršenje, ukoliko ne dođe do dogovora.
Kaže da je spreman na taj potez kako bi ojačao pregovaračku poziciju grada Banjaluka u razgovorima sa preduzećem „Autoprevoz“.
Stanivuković: Spremni smo da sjednemo za sto i razgovaramo
„Ja ću pozvati narod, naše zaposlene i sve koji istinski žele da se bore za svaki grumen gradske zemlje da zaustavimo tu deložaciju. Mi na ovaj način hoćemo da idemo u borbu, kako bi „Autoprevoz“ našu Banjaluku stavio u ravnopravniji položaj prilikom budućih razgovara. Po sadašnjim sudskim presudama mi sve gubimo i toga smo svjesni. Želimo da našom borbom uđemo u razgovor u kojem bi mogli spasiti maksimalno što možemo“, kazao je za CAPITAL Stanivuković.
Dodaje da je svjestan činjenice da je sud odnio odluku u korist „Autoprevoza“ , kada je u pitanju parking na Staroj stanici.
„Spremni smo da sjednemo za sto i razgovaramo o ovoj presudi čak i mirnim putem da je sprovedemo, ali pod određenim uslovima. Tražimo da odustanu od tužbenog zahtjeva u vrijednosti od 12 miliona KM i od parcela na kojoj je muzej i spomenik 12 beba. Kada je u pitanju Vidovdanska ulica, u jednom dijelu u kojem je to moguće želimo da je vrate Gradu, a u drugom dijelu možemo razgovarati o nekoj kompenzaciji, kroz zamjenu zemljišta, a ne finansijsku, jer nam je svaka marka važna za realizaciju projekata“, precizirao je Stanivuković.
On smatra da je takav pristup jedini pravi u ovoj situaciji.
Kaže da ako Grad bez postignutog dogovora prepusti parking na Staroj stanici, „Autoprevoz“ nakon toga može nastaviti sa istom praksom i da okolne parcele na kojoj se nalaze Vidovdanska ulica, muzej te spomenik 12 beba oduzme od Grada sudskim putem.
Kaže da u skorije vrijeme o ovom pitanju nije komunicirao direktno sa predstavnicima „Autoprevoza“.
„Oni uglavnom sve šalju na Kabinet gradonačelnika ili na Odsjek za pravna pitanja i taj vid komunikacije postoji“, dodao je Stanivuković.
Spor između „Autoprevoza“ i Grada oko vlasništva na zemljištu vrijednom desetine miliona maraka na lokaciji poznatoj kao Stara autobuska stanica trajao je skoro dvije decenije.
Svemu je prethodio sporazum iz 1979. godine o zamjeni nekretnina između grada Banjaluka sa “Autoprevozom”.
Tim sporazumom grad je “Autoprevozu” u naselju Lazarevo dao zemljište za izgradnju nove autobuske stanice, a zauzvrat dobio sporno zemljište.
Međutim, ugovor između dvije strane nikada nije zaveden u zemljišno-knjižnu evidenciji Osnovnog suda u Banjaluci, a iz arhiva su pod nerazjašnjenim okolnostima nestali originali.
Dugogodišnji spor je otvoren 2004. godine kada je Grad zahtijevao da se zemljište kod Stare autobuske stanice i muzeja upiše kao njegovo vlasništvo tražeći da se utvrdi pravna valjanost sporazuma o zamjeni.
Presudu u korist Grada je donio Okružni privredni sud, a potvrdio ju je i Viši privredni sud u Banjaluci, međutim konačnu riječ dao je Ustavni sud BiH koji je te presude poništio.
Pored parkinga, „Autoprevoz“ je osnovu sudskih presuda vlasnik i dijela zemljišta na kojem je izgrađena Vidovdanska ulica i Muzej savremene umjetnosti.
S obzirom na to da je na tim parcelama izgrađena infrastruktura, iz „Autoprevoza“ traže da se izvrši eksproprijacija i da se na taj način obeštete.
CAPITAL: V. Popović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bilećka ulica, u naselju Šargovac, je kompletno uništena nakon izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže, pojavila su se oštećenja i ulegnuća, u ulici je došlo do razdvajanja asfalta duž središne linije puta, na više mjesta, u dužini od oko 2-3m, razdvajanje asfalta je prouzrokovalo i poprečne pukotine koje se dalje šire pod uticajem oborinskih voda koje se slijevaju u trup puta. Ulica nije uslovna za sigurnu vožnju automobilom. Izvođač (Eko Euro Tim) radova ulicu nije vratio u prvobitno stanje, a nadzorni organ, imenovan od strane Gradske uprave, je ovakve radove primio. Početak radova je bio april 2022, a predviđen kraj jul 2022. Nadležno odjeljenje je odbilo da dostavi dokumentaciju vezanu za ovaj projekat, iako je zakonski rok od 15 dana istekao + su se oglušili i na urgenciju. Gradonačelnik prodaje maglu i hvali se kako građani imaju besplatne priključke, a radovi su katastrofalno urađeni tako da bi bolje bilo da smo sve to platili nego što je ovako urađeno.
Pitaš li se Stanivukoviću da li je neizvršavanje odluke sudova urušavanje institucija Republike Srpske i gdje to vodi?