BANJALUKA – Nedostatak potrebnih dozvola nije samo problem kod izgradnje sportskog objekta za potrebe ATP turnira “Srpska open”, već i kod radova koje gradonačelnik Draško Stanivuković provodi pored, u parku „Mladen Stojanović“. Kako CAPITAL saznaje, rekonstrukcija najvećeg gradskog parka se odvija bez lokacijskih uslova, projekta i građevinske dozvole.
Ovu informaciju su nam potvrdili i u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. To znači da je neistinita izjava gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koji je posjetama gradilištu neodređeno govorio da su „svi radovi u i oko parka „Mladen Stojanović“ pokriveni papirima“. Na kakve je papire mislio gradonačelnik nije jasno, ali na lokacijsku i građevinsku dozvolu sigurno nije, jer ih nema.
Radovi u parku bez dozvole
Naime, iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS su za CAPITAL potvrdili da su zaprimili zahtjev za izdavanje lokacijskih uslova za uređenje šetališne zone kroz park “Mladen Stojanović” od fontane do Gundulićeve ulice i da se zahtjev nalazi u redovnoj proceduri. Ovo znači da nije izdan ni prvi u nizu potrebnih dokumenta.
„Podnosilac zahtjeva je Grad Banjaluka, a s obzirom da je park “Mladen Stojanović” odlukom Komisije za očuvanje Nacionalnih spomenika o proglašenju Ambijentalne cjeline dijelova ulica Kralja Petra Drugog Karađorđevića i Mladena Stojanovića nacionalnim spomenikom definisan kao zaštitna zona ovog nacionalnog spomenika, prema Zakonu o uređenju prostora, Ministarstvo za prostorno uređnje, građevinarstvo i ekologiju је nadležno za izdavanje dozvola za gradnju“, objasnili su u ovom ministarstvu.
Dodali su da je podnosilac zahtjeva (Grad) dostavio i zakonom propisano mišljenje Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, koje je pozitivno.
Iz ovih informacija jasno je da se rekonstrukcija šetališta kroz park odvija bez građevinske dozvole.
Naime, zahtjev za izdavanje građevinske dozvole se ne može predati, ako prije toga nisu izdati lokacijski uslovi i urađen projekat, što gradonačelnik nije uradio, možda u žurbi da provoza bager i to promoviše na društvenim mrežama.
Grad Banjaluka ćuti
Redakcija CAPITAL-a je i od Grada Banjaluka zatražila informacije o radovima, koje se odvijaju u parku „Mladen Stojanović“ . Tražili smo da preciziraju da li je izdata građevinska dozvola i ako nije zašto. Pitanja su upućena 23. februara, ali do danas nismo dobili odgovore i pored brojnih insistiranja.
Da se u parku uveliko gradi vidljivo je i na terenu, a gradilište je u pratnji medija nekoliko puta posjetio i Stanivuković, kako bi se pohvalio napretkom radova.
Stanivuković je prilikom jedne od posjeta ovom gradilištu rekao da se na toj lokaciji, između ostalog, gradi spoj prema parku „Mladen Stojanović“ i da će ta staza ići prema fontani u parku gdje će biti izlaz.
„Staza će biti široka deset metara. Pojedini se pitaju zašto. Ranija staza je bila sedam metara, a sada stavljamo deset, ali smo zadržali sva stabla. Potrebno je da imamo staze koje mogu „primiti“ već broj ljudi“, objasnio je tom prilikom on.
Dodao je da će u parku biti urađena trim staza, napravljeni javni toaleti, postavljen novi mobilijar na dječjim igralištima, klupe te urađena nova rasvjeta, sve to očito se radi bez projekta i građevinske dozvole.
Bez svih potrebnih dozvola traje gradnja sportskog terena
Uređenje parka “Mladen Stojanović” je samo dio većeg gradilišta na kojem se gradi i sportski teren za potrebe ATP turnira „Srpska open“, koji takođe prati niz neregularnosti o čemu je CAPITAL pisao u seriji tekstova.
Prema posljednjim informacijama gradnja teniskih terena je pokrivena samo dozvolama za pripremne radove na privremenom objektu, a ne svim dozvolama kao što to, vrlo neodređeno, tvrdi Stanivuković.
Ovo je takođe nedavno objavio portal CAPITAL u tekstu Potvrđeno: Teniski tereni od 18 miliona nemaju sve dozvole.
Više od 23 miliona KM javnog novca biće uloženo u infrastrukturu u i oko parka “Mladen Stojanović”, a najviše 18 miliona KM za teren koji će se koristiti tokom ATP turnira “Srpska open”.
Za gradnju terena je angažovano 20 firmi, a izvođače je birao Teniski savez RS, što je urađeno samo sa ciljem da država zaobiđe Zakon o javnim nabavkama.
Transparency International BiH podnio je prijavu Agenciji za javne nabavke BiH zbog izbjegavanja sprovođenja tendera prilikom izgradnje terena.
CAPITAL: Vesna Popović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dok ministarstva sve dozvole izdaju proso voz! Ne biste za 5 godina izdali dozvole! Ovo sto se radi tamo najbolje je sto grad ima i građani će to podrzati 100% sa ili bez dozvola!
I šta ćemo sad?
Ovo sa parkom je cista glupost. Podrzavam da se izgradi hala i bulevar, ali park poplocati zaista glupost. Zasto se ne zavrsi parkic, zasto se uzi centar grada ne sredi…. sta je Drasko sa “najvecim parkom u BL”? Kakav ti je to dil sa SNSD kad te prevukose zednog preko vode… em si izgubio politicke prijatelje em su te dresirali Dodini em si ga zavrsio na sljedecim izborima…. zaista si mlad i zelen za politiku
Kaže nama Draško:
> “Tamo nekad u oktobru prošle godine dobio sam ponudu za realizaciju ovog projekta. Je li trebalo da odbijem ovakvu ponudu? Odlučio sam da prihvatim i da sve probleme rješavamo u hodu.”
Dakle, još u oktobru si znao:
► Da je sve oko ovog projekta nelegalno i koruptivno: neposjedovanje urbanističko-tehničkih uslova, neposjedovanje građevinske dozvole, neposjedovanje idejnih i glavnih projekata, kolizija sa regulacionim planovima, način na koji je novac izvučen iz budžeta grada i stavljen na raspolaganje teniskom savezu, itd.
► Da u nelegalnim radnjama treba privatno da sarađuješ sa kompromitovanim osobama: Draškom Milinovićem, porodicom Dodik, Viškovićem, Sašom Trivićem, Kajom, i svim ostalim njima bliskim licima.
► Da će ovaj teniski teren da bude komercijalno neodrživ nakon aprila mjeseca. Isto kao što su to Dvorana Borik, Incelov bazen, ili Akvana. I da je izvjesno da će ovaj objekat početi da se raspada već u maju mjesecu jer neće biti adekvatno održavan.
► Da si ovim novcem mogao da riješiš daleko prioritetnije stvari koje imaju veći uticaj na kvalitet života i zadovoljstvo građana. Kao što su npr. komunalne usluge, saobraćajna infrastruktura, itd. Za koje si samo par mjeseci prije tvrdio da nema dovoljno novca u budžetu pa mora pažljivo da se racionališe oko raspodjele.
I pored svega toga, ti si donio takvu odluku.
Pretpostavio si da će to da ti donese ličnu političku korist koja prevazilazi i zamagljuje štetu koju si napravio našem gradu?!
Pretpostavio si da će to aprilsko građevinsko blještavilo na geografskom potezu od 100m začinjeno kadrovima sa porodicom Đoković da zakloni sve ovo gore pobrojano?!
Prevario si se. Time si prevario i nas.
Na jesen sljedeće godine ćemo precizno izmjeriti kolika je veličina te prevare.