BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić izjavio je danas u Banjaluci da će se novim konceptom rekonstrukcije centralnog medicinskog bloka banjalučkog Kliničkog centra u odnosu na glavni projekat ostvariti uštede od 30 miliona evra.
Stanić je nakon prezentacije novog koncepta rekonstrukcije i opremanja centralnog medicinskog bloka Kliničkog centra Banjaluka pojasnio da je vrijednosnim inžinjeringom, odnosno prilagođavanjem glavnog projekta, ostvarena značajna ušteda, jer je za izvođački dio po prethodnom projektu bilo predviđeno 92 miliona evra, dok je novim projektom predviđeno 62 miliona evra.
On je dodao da bi južno krilo Kliničkog centra, u kojem će biti smještena “poliklinika” iz centra grada, trebalo da bude završeno do 14. septembra naredne godine.
Prema njegovim riječima, početkom januara naredne godine mogao bi biti potpisan ugovor o početku rekonstrukcije Centralnog medicinskog bloka i izgradnji novog sjevernog krila, površine 66.000 metara kvadratnih, gdje će biti smješteno 12 operacionih sala, Centralna jedinica za sterilizaciju, Centar za urgentnu medicinu i patologija.
Stanić je rekao da Klinički centar ima pravo da tuži kompaniju “Mediko inženjering” koja je sačinila glavni projekat za neizvršen ugovor. “Ako je u njihovom interesu sigurno da trebaju da ih tuže”, dodao je Stanić.
Direktor Jedinice za koordinaciju projekata pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Gordan Jelić rekao je da je novim konceptom rekonstrukcije bolnica, funkcionalno gledano, unaprijeđena za oko 300 odsto.
On je dodao da se novim konceptom kompanije “Obermajer” pojačava funkcionalnost bolnice, te da se najvažniji sadržaji smještaju u potpuno novi objekat, dok se tehnika izmiješta iz centralnog bloka i smiješta u sjeverno krilo i neće imati kontakta sa pacijentima i osobljem.
Jelić je istakao da glavnim projektom “Mediko inženjeringa”, čija je izrada koštala 1,5 miliona evra, nisu predviđene protivpožarne zone i protivpožarna zaštita i masa drugih tehničkih aspekata, dok je realizacija projekta predviđena na šest i više godina.
“Novim konceptom, projekat kompletne bolnice i preseljavanje hirurgije traje samo dvije i po godine, a četiri godine je ogromna razlika”, pojasnio je Jelić i dodao da je sa 1,9 miliona evra, koliko je plaćeno kompaniji “Obermajer” za provođenje procesa vrijednosnog inžinjeringa i prilagođavanja glavnog projekta, ušteđeno 30 miliona evra.
Jelić je podsjetio da je za realizaciju projekta rekonstrukcije Kliničkog centra kod Evropske ekonomske banke raspoloživ budžet od 82 miliona evra.
Prilikom prezentacije novog koncepta rekonstrukcije i opremanja centralnog medicinskog bloka Kliničkog centra Banjaluka predstavnik kompanije “Obermajer” Arni Rikovski rekao je da je glavni cilj bio da se dvije kliničke institucije u Banjaluci spoje pod jedan krov, kako bi pacijenti što prije dobili instituciju koja je funkcionalna.
Direktor Odjeljenja za zdravstvo u kompaniji “Obermajer” Diter Rent istakao je da je projektni tim pregledao postojeći projekat rekonstrukcije Kliničkog centra, te da je za šest mjeseci, koliko je trajalo prilagođavanje glavnog projekta, iznašao najpovoljnije rješenje. Srna