BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je da je u banjalučkom Kliničkom centru /KC/ potrebno hitno donijeti nove akte o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.
Stanić je naglasio da su prioriteti funkcionisanje Kliničkog centra, pacijenti i pružanje usluga, te plate u zdravstvu.
On je nakon sastanka sa novim rukovodstvom KC Banjaluka, Upravnim odborom KC i v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske novinarima rekao da se do donošenja potpune sistematizacije mora obustaviti bilo kakav prijem radnika bez izričitog odobrenja resornog ministarstva.
Stanić je naglasio da je jutros svim zdravstvenim ustanovama koje su prošle godine poslovale sa gubitkom poslao uredbu da ne produžavaju ugovore o radu na određeno vrijeme sa zaposlenim radnicima bez saglasnosti Ministarstva.
“Određenim koracima koji su preduzeti ide se u suštinu i cilj nam je da uravnotežimo prihode i rashode Kliničkog centra i da ih uravnotežimo sa datim mogućnostima u ovom trenutku”, rekao je Stanić.
On je naveo da traži kontrolu na svim nivoima, naglasivši da će tokom ministarskog mandata kontrolisati rad direktora KC, te da od njega zahtijeva da kontroliše rad načelnika klinika, a načelnici klinika da kontrolišu rad zaposlenih, zajedno sa glavnim sestrama i ostalim osobljem.
Navodeći niz preporuka za KC, Stanić je rekao da je neprodužavanje ugovora za oko dvije stotine radnika zaposlenih na određeno vrijeme vrlo težak potez.
“Ja ne mislim da budem direktor svih bolnica u Srpskoj, mislim stvoriti uslove i pomoći direktorima uvodnim sastancima da oni rade sami svoj posao”, rekao je Stanić.
Vršilac dužnosti direktora KC Banjaluka Duško Račić istakao je da su među mjerama finansijske stabilizacije KC prioritet adekvatno pružanje zdravstvene zaštite pacijentima i isplata obaveze prema zaposlenima – njih oko 2.500 stalno zaposlenih.
On je dodao da KC s ciljem prevazilaženja krize sa dugovanjima mora da provede i “bolne rezove” kao što je i neproduženje ugovora za zaposlene na određeno vrijeme, kojih ima 198.
Račić je istakao da je među tim zaposlenima 68 nemedicinskih radnika, ostali su medicinski radnici, a među njima je 11 ljekara koji su primljeni kao pripravnici na određeno vrijeme.
“Uglavnom su to mladi ljudi koji su bili vrijedni i uredno obavljali svoje poslove, ali jednostavno finansijska situacija je diktirala ovu mjeru”, istakao je Račić.
On je dodao da će, ukoliko dođe do određenih problema u obavljanju poslova na KC Banjaluka zbog otkazivanja ugovora, ti poslovi biti pokriveni preraspodjelom postojećeg kadra.
Račić je istakao da se na novoj sistematizaciji radnih mjesta u KC Banjaluka radi u saradnji sa sindikatima u zdravstvu Srpske, čiji je stav da se kvalitetna sistematizacija može provesti za osam mjeseci.
“Cilj sistematizacije jeste manji utrošak sredstava za bruto plate, ali ovi finansijski efekti ne mogu da se vide za godinu do dvije dana“, rekao je Račić.
Osim nove sistematizacije radnih mjesta, Račić je istakao da se radi i na kontrolama procedura svih javnih nabavki u KC Banjaluka.
Račić je naveo da je jutros isporučena određena količina citostatika koja je nedostajala KC Banjaluka kratko vrijeme i da pacijenti nisu bili oštećeni, odnosno, to nije uticalo na kvalitet njihovog liječenja.
V.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja /FZO/ Republike Srpske Darko Tomaš istakao je da je Fond zaključno sa martom ove godine izmirio sva ugovorena finansijska davanja za pružanje zdravstvenih usluga u KC Banjaluka.
“Do 2012. godine FZO Republike Srpske imao je pretplatu prema KC Banjaluka u iznosu većem od 20 miliona KM“, istakao je Tomaš i dodao da je dobar potez novog menadžmenta KC Banjaluka što aktivno radi na saniranju dugovanja ove ustanove.
On je dodao da Fond za sve zdravstvene ustanove u Srpskoj nabavlja lijekove i potrošni materijal putem centralizovane tenderske procedure, jer se na taj način postiže niža cijena a istovremeno dobavljačima se obezbjeđuje bolja naplata potraživanja od jednog izvora – FZO Republike Srpske. Srna