MOSKVA, Međunarodna agencija za rejtinge “Standard&Purs” (Poor's) snizila je dugoročnu prognozu suverenog kreditnog rejtinga Rusije na “negativni” sa “stabilnog”, jer očekuje da vladini troškovi za operacije spasavanja banaka mogu biti povećani.
S&P je istakla da je Rusija namjenila čak 15 odsto svog bruto domaćeg proizvoda za održavanje likvidnosti banaka.
Vlada Rusije će izdvojiti više od 200 milijardi dolara za borbu protiv najveće finansijske krize od 1998, uključujući 86 milijardi dolara za podsticanje bankarske likvidnosti poslije velikog odliva kapitala, podsjetila je agencija Blumberg.
Klizanje cijena sirovina, sukobi u Gruziji i kolaps globalnog tržišta kapitala podstakli su investitore na povlačenje najmanje 63 milijarde dolara iz Rusije od 8. avgusta, procijenila je “Unikredit” (UniCredit) banka.
Blumberg ističe da Rusija, najveći svjetski izvoznik energenata, isporučuje približno četvrtinu ukupne potrošnje prirodnog gasa Evropskoj uniji i da je EU glavni trgovinski partner Rusije.
Kako će u zoni evra, prema prognozi Međunarodnog monetarnog fonda, doći do privrednog usporavanja na 0,2 odsto u 2009, sa ovogodišnjih 1,3 odsto, uz istovremeno sniženje cijene gasa, rusku privredu očekuju teška vremena, ocijenjuju zapadni analitičari.
Cijena ruske nafte marke “urals” je u sredu skliznula na 61,81 dolar za barel, na najniži nivo u ovoj godini, nakon što je u julu odskočila na maksimum od 142,50 dolara. Prosečna cijena je u dosadašnjem toku godine iznosila 105,88 dolara za barel, izveštava Blumberg.
Ruska centralna banka prognozira da bi neto odliv privatnog kapitala ove godine mogao dostići 20 milijardi dolara, u poređenju s prvobitnom prognozom neto priliva od 40 milijardi dolara.
Rusija je prošle godine zabilježila rekordan neto priliv od 82,3 milijarde dolara.
“Za sadašnju situaciju smo vjerovatno bolje pripremljeni od mnogih drugih zemalja”, izjavio je savetnik ruskog predsjednika za ekonomiju Arkadij Dvorkovič, dodajući da Rusija može koristiti svoje rezerve za podsticanje privrede i osiguranje “stabilnosti” finansijskog sektora.
Devizne rezerve Rusije su prošle sedmice smanjene za 14,9 milijardi dolara, na 515,7 milijardi dolara, što je bilo treće uzastopno sedmično smanjenje, nakon što je centralna banka prodala stranu valutu radi podsticanja domaće rublje koja je skliznula čak 0,5 odsto, na 27,0664 za dolar, na najnižu vrijednost od jula 2006.
“Brzina opadanja rezervi je prilično alarmantna”, ocijenio je ekonomski stručnjak Vladimir Tihomirov. On smatra da je prognoza centralne banke od 547 milijardi dolara u rezervama do kraja ove godine “suviše optimistična”, ocijenjujući da je realnija cifra oko 500 milijardi dolara.
“Vrtoglavi” troškovi za spasavanje finansijskog sektora nisu “jedina istina” kad je riječ o Rusiji, istakao je stručnjak “Trast investment” banke u Moskvi Pavel Pikuljev.
“Istina je i da Rusija još ima budžetski višak i treće po obimu devizne rezerve na svijetu, dok mnoge druge zemlje spasavaju svoje banke više zahvaljujući svom dobrom imenu nego stvarnim fondovima”, objasnio je Pikuljev.