LONDON, Agencija za određivanje kreditnog boniteta “Standard&Purs” (SiP) upozorila je da bi u 2009. i 2010. ukupna stopa neizvršenja obaveza po ukupnim dugovima evropskih kompanija mogla da bude podignuta na čak 11,1 odsto, prema prosiječno 3,2 odsto u proteklih 15 godina.
Agencija je zasnovala takvu ocijenu na očekivanju da bi 60-75 evropskih kompanija, koje po rejtingu spadaju u rizičnu spekulativnu kategoriju, u ovoj i narednoj godini moglo da proglasi nemogućnost izmirivanja obaveza po ukupnim dugovima od 20-25 milijardi evra godišnje.
U normalnijim vremenima, najugroženije kompanije bi izgladile stvari sa kreditorima u okviru procesa restrukturisanja. Ali, kombinacija visoke zaduženosti u odnosu na kapital i mogućnost da se firma nađe u ozbiljnim teškoćama i prije nego što prekrši uslove zajma, po svoj prilici znači da će mnogo više kompanija završiti na kraju u formalnom, sudskom procesu.
Pored toga, vansudsko restrukturisanje obično podrazumijeva da kreditori stavljaju na raspolaganje još novca, što je manje vjerovatno u današnjim uslovima na tržištu.
Evropske zemlje još postupaju sa insolventnim firmama znatno oštrije nego Amerika i one većinom završe u likvidaciji, konstatuje “Ekonomist” i dodaje da često i kreditore loše tretiraju, što znači da nijedna strana na kraju nije zadovoljna. Otuda zabrinutost da će Evropa riješavati dolazeću poplavu neizvršenja daleko manje efikasno od Amerike, što znači sporije utijerivanje duga.
Prema podacima Svjetske banke za 2008. na koje se poziva britanski list, najnižu stopu utijerivanja duga u okviru stečajnog postupka ima Poljska, gdje se na svaki dolar vrati tek 29,8 centi, a najvišu Danska (86,5 centi na dolar), dok je u SAD ta stopa 76,7, u Nemačkoj 52,2, a u Francuskoj tek 44,7.
U proseku, po dužini stečajnog postupka prednjače Poljska i Švajcarska (tri godine), ispred Njemačke, SAD i Francuske, na primer, sa 1,2, 1,5 odnosno 1,9 godina, dok je prosiječno vrijeme za završetak postupka bankrotstva najkraće u Belgiji (0,9 godina).