BEOGRAD, Povećanje primanja zaposlenih u javnom sektoru i penzionera u Srbiji nije realno do 2017. godine, bez obzira na to što su prvi rezultati fiskalne konsolidacije dobri, izjavio je danas urednik časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT), Stojan Stamenković.
On je na predstavljanju novog broja MAT-a naglasio da je izmjenama zakona o budžetskom sistemu i aranžmanom sa MMF-om precizirano da će se penzije i plate povećati tek kada njihova izdvajanja iz bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) padnu na 11 i 7,0 odsto, sa sadašnjih 13 i 10 odsto, respektivno.
“Samo izuzetno optimistične i nerealne pretpostavke o dinamici BDP-a dovode do očekivanja da će povećanje biti moguće prije isteka aranžmana sa MMF-om”, rekao je Stamenković.
Još jedno formalno ograničenje za rast plata i penzija je to što je prilikom sklapanja aranžmana sa MMF-om dogovoreno da će se bolji budžetski rezultati koristiti za vraćanje dugova države i za više javnih investicija umjesto za povećanje primanja dodao je.
Kako je ukazao, budžetski deficit je u prvom kvartalu manji nego što se očekivalo za pet do deset milijardi dinara, a ne za dvadesetak milijardi.
Deficit nije toliko manji, kaže on, zato što je i prilikom rebalansa minus u kasi nerealno planiran.
Takođe, podsjetio je da su se u prva tri mjeseca “neočekivano i nerealno u budžet slile dividende državnih preduzeća”, ukupne vrijednosti oko osam milijardi dinara, kao i vanredni prihodi od licence za 4G tehnologiju od 2,5 milijarde dinara.
“Ovi prihodi od dividendi, koji iznose oko 11 milijardi dinara, su privremeni i na njih ne može da se računa u nastavku godine”, rekao je Stamenković.
Treća stvar koja je, prema njegovim riječima, uticala na bolji budžetski rezultat je i to što su u prvom kvartalu smanjene javne investicije, pa se po tom osnovu uštedjelo oko pet milijardi dinara.
Stamenković je mišljenja da bi, u cilju smanjivanja javnog duga do 2017, trebalo nastaviti fiskalnu konsolidaciju, odnosno štednju, i nakon 2017.
Preporučuje se, kako je rekao, i otkup dijela skupljih kredita iz povoljnijih zajmova. Tanjug