BEOGRAD, Saradnik Ekonomskog instituta Stojan Stamenković ocijenio je danas da bi “zamrzavanje” aranžmana Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sa Srbijom moglo da se pretvori i u “prekid” aranžmana, zbog predstojećih izbora.
Na predstavljanju februarskog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT) on je rekao da sumja da bi prije jeseni mogao da bude usvojen rebalans budžeta Srbije, što je jedan od uslova MMF-a za pozitivnu reviziju aranžmana.
“Dotle mi idemo nizbrdo”, rekao je Stamenković, ističući da “zamrzavanje” aranžmana utiče na slabiji priliv kapitala i kretanje kursa evra.
Prema njegovim riječima, to bi djelimično moglo da kompenzira dobijanje statusa kandidata za EU, što, kako je istakao, “samo po sebi ne donosi investicije, ma šta pričali političari”.
Stamenković je istakao da je jedan veoma važan efekat “zamrzavanja” aranžmana sa MMF problem eksterne likvidnosti koji može da se otvori već tokom naredne dvije godine”, navodeći da već sada stopa servisiranja duga iznad onoga što se smatra pristojnom granicom.
Ističući da je prema mišljenju Ekonomskog instituta monetarna politika Narodne banke Srbije (NBS) ispravna, on je ocijenio da je kurs evra “počeo da bježi zbog toga što se smanjuje ponuda”.
“Naša procjena je da će kurs evra u ovoj godini biti povećan za 10 odsto i dostići će 116, 117 dinara, pod uslovom da imamo priliv stranih direktnih investicija oko pet odsto BDP, odnosno 1,5 milijardi evra i da se smanji deficit robe i usluga na pet mililijardi evra” rekao je Stamenković.
Uz ispunajavanje tih uslova se, prema njegovim riječima, treba računati s padom deviznih rezervi NBS do kraja ove godine za oko milijardu evra.
“Devizne rezerve bi se u 2013. smanjile za dodatnih oko 1,5 milijardi evra, a 2014. za 500 miliona do milijardu evra. Pod tim pretpostavkama već u 2014. deviznim rezervama, kojima sada pokrivamo oko osam mjeseci uvoza, ne bismo mogli da pokrijemo ni punih šest mjeseci”, rekao je Stamenković. Beta