BEOGRAD, Do 2020. godine u regionu bi trebalo da bude uloženo 240 milijardi evra za razvoj energetske infrastrukture, izjavio je danas u Beogradu izvršni direktor Instituta za energetiku jugoistočne Evrope (IENE) Kostis Stambolis.
Na skupu “Otvaranje energetskog tržišta zapadnog Balkana” koji organizuju IENE u saradnji sa Agencijom za energetiku Srbije (AERS), on je rekao da bi do 2020. godine 55 milijardi evra trebalo da bude uloženo u razvoj naftne infrastrukture, 90 za razvoj elektroenergetike, a u razvoj gasne infrastrukture 24 milijarde evra.
Stambolis je ocijenio da su najveći izazovi sa kojima će se region suočiti velika zavisnost od uvoza nafte i gasa, nizak nivo diverzifikacije izvora energija i malo učešće obnovljivih izvora energije, koji napreduju, ali je nedovoljno ulaganja.
Prema njegovim riječima, regionu je potrebno više cjevovoda, a posebno naftovoda radi energetske sigurnosti, dok će veze između država u oblasti elektroenergetike postati još važnije.
Stambolis je zaključio da će kroz 10 godina u regionu biti viška električne energije koji će se moći izvoziti u EU, a posebno na sjever.
Na skupu učestvuju zvaničnici vlada, visoki predstavnici kompanija i stručnjaci u oblasti energetike iz Grčke, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i drugih zemalja zapadnog Balkana, a iz Republike Srpske skupu prisustvuju član Republičke regulatorne komisije za energetiku Slobodan Rajlić, kao i inženjer za licence Milan Baroš koji je bivši član Regulatorne komisije.
Cilj skupa je razmjena informacija i ideja, uspostavljanje poslovnih kontakata i formulisanja aktivnosti i odgovora na sve veće izazove u oblasti energetike i životne sredine u regionu.
Skup će obuhvatiti širok spektar tema iz oblasti energetike i životne sredine, uključujući pitanja integracije energetskog tržišta, statusa aktivnosti u elektroenergetskom i gasnom sektoru, na projektima obnovljivih izvora energije, kao i oblast sigurnosti snabdijevanja energijom.