SARAJEVO, Zbog nezainteresovanosti za kupovinu firmi, uzrokovane svjetskom ekonomskom krizom, doveden je u pitanje opstanak Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo (KAP) i postoji mogućnost njenog gašenja, rekao je direktor agencije Nazmija Pipić.
Istakao je da od 19 preduzeća planiranih za privatizaciju u ovoj godini realno mogu biti prodana najviše četiri, dodavši da se KAP finansira samo od prodaja firmi.
“Kriza utiče na kupovinu kapitala i ova godina će biti veoma problematična. Mogli bismo prodati dva do četiri preduzeća i jednu nekretninu, i to staru zgradu hotela ‘Bristol’, te firme ‘Famos’ i ‘Kemos’ mada ne očekivanom brzinom i ne u očekivanom obimu. Problem je što nemamo pripremljena preduzeća za privatizaciju, a dodatna otežavajuća okolnost je globalna ekonomska kriza”, naglašava Pipić dodavši da KAP od septembra prošle godine još niko nije nazvao ni da pita šta se prodaje.
Rekao je da je i prošle godine bila planirana privatizacija istih 19 preduzeća, ali je prodan samo “UPI Simes”. Tvrdi da nije u pitanju loše planiranje u KAP-u, već to što su za privatizaciju ostala neatraktivna preduzeća.
“Za dio firmi nemamo početne bilanse i ne znamo njihovo stanje. Imaju puno sporova u vezi s nekretninama i ako ih izgube neće imati više kapitala i nećemo imati šta prodavati, već će vjerovatno ići u stečaj ili likvidaciju”, rekao je Pipić.
Kaže da će predložiti Vladi Kantona Sarajevo da sačekaju s prodajama većine firmi, dok ne prođe kriza.
“Najbolja opcija je da pokušamo prodati u ovoj godini ovo što je najrealnije i dobijemo makar trećinu planiranih sredstava kako bismo održali agenciju. Kako bismo to uspjeli smanjićemo plate, a neće biti vanrednih izdataka”, dodao je Pipić.
Napomenuo je da su do sada u Kantonu Sarajevo raskinuta četiri, a u fazi raskida je 11 kupoprodajnih ugovora. Pipić kaže da rade izvještaj o rezultatima prošlogodišnje privatizacije, te još nije poznato koliko je sredstava od prodaja firmi prikupljeno.
I ulaganja u opasnosti
Postoji opasnost da vlasnici privatizovanih preduzeća neće uspjeti ispuniti obaveze ulaganja, jer teško dolaze do kredita, te bi im trebalo, ukoliko zapadnu u finansijske poteškoće, prolongirati rokove za izvršenje obaveza, smatra Nazmija Pipić.
“Veliki problem će zbog svjetske krize biti već potpisani ugovori, koji predviđaju milionska ulaganja. Najgora opcija je raskid ugovora. Aktiviramo bankovne garancije kod svakog pokretanja tužbe za raskid ugovora, ali nas kupac tuži za neosnovano bogaćenje. Već smo dvije presude izgubili i najbolje bi bilo prolongirati rokove ako investitori zapadnu u finansijske teškoće”, ističe Pipić. Nezavisne novine