BEOGRAD, Ulagati u Republiku Srpsku je dobro, jer ima stabilne makroekonomske pokazatelje, evropske zakone u energetici, a uskoro će biti ukinuti i neki parafiskalni nameti, poručili su predstavnici Vlade Srpske na sastanku sa stranim investitorima.
Na sastanku sa stranim investitorima u subotu u Beogradu, u okviru manifestacije “Dani Srpske u Beogradu”, ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija istakao je da problem za investitore predstavljaju parafiskalni nameti i visina opterećenosti rada, te najavio da će to biti riješeno u narednoj godini i da će biti napravljen registar parafiskalnih nameta.
“Očekujemo primjedbe da sve bude objedinjeno do kraja ove godine. Skupština će do kraja godine donijeti izmjene Zakona o poreskom postupku, dati zakonsku snagu tom registru i samo ono što je u registru biće obavezno da se plaća“, rekao je Tegeltija.
On je najavio da u 2017. godini slijedi ukidanje nekih nepotrebnih parafiskalnih nameta, odnosno onih koji su u nadležnosti Vlade Srpske, te očekuje ogroman otpor lokalnih zajednica i pojedinih javnih preduzeća.
“Naše opredjeljenje je smanjenje poreskog opterećenja rada, vratiti se na zbirnu stopu od 30 odsto, ne smije se dozvoliti gubitak prihoda fondova socijalne sigurnosti”, rekao je Tegeltija.
On je istakao da Republika Srpska ide mnogo brže kroz reformsku agendu, da su sve mjere urađene, ali da se to nije desilo i na nivou zajedničkih institucija BiH.
Tegeltija je naveo da je BiH jedina zemlja u regionu koja nije izašla na međunarodno tržište hartija od vrijednosti i da Republika Srpska pokušava da to učini posredstvom Svjetske banke, istakavši da je kupovina finansijskih obveznica, takođe, jedna od sigurnih investicija.
On je rekao da će privredni rast u Republici Srpskoj u tekućoj godini biti viši od tri odsto, a industrijske proizvodnje 5,8 odsto, te da je vidljiv trend smanjenja nezaposlenost, ali da je i dalje mnogo nezaposlenih među mladima.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić naglasio je da je Srpska vrlo pogodno mjesto za investiranje u energetski sektor zbog kvalitetnog uređenog evropskog zakonodavstva, što daje sigurnost investitorima, dodavši da je budućnost investiranja u energetici.
Đokić je napomenuo da je u toku i revizija znatnog dijela koncesija u oblasti energertike, odnosno razmatra se raskid dijela ugovora i dodjela drugim investitorima koji žele da rade.
On je istakao da je cijena struje u Srpskoj najniža u regionu, što je posebno stimulativno za investitore i njihovu proizvodnju, kao i da postoje velike mogućnosti u drvnoprerađivačkoj industriji, pošto je 50 odsto Srpske šumovito.
Đokić je rekao da je plan da do 2030. godine bude uloženo 11,5 milijardi KM u izgradnju novih energetskih objekata, fosilnih i obnovljivih izvora energije, te da je do sada obezbijeđeno već 4,5 milijardi KM.
On je istakao da je radna snaga u Srpskoj osposobljena, a da postoje i razne mogućnosti obuke.
Đokić je ukazao da postoji problem nedovoljne harmonizacije zakonodavstva Srpske i Federacije BiH, ali da će to biti postignuto kroz mehanizam koordinacije.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić istakao je da je Srpska izjednačila domaće i strane investitore i obezbijedila pravnu sigurnost, odnosno strana lica mogu sticati pravo svojine na osnovu ulaganja kapitala, i da strani ulagač može slobodno iznijeti svoju dobit.
Klokić je rekao da je Vlada Republike Srpske opredijeljena da u kontinuitetu radi na unapređenju poslovnog ambijenta, te da je uveden jednošalterski sistem registracije preduzeća, a radi se i na mogućnosti onlajn registracije.
On je rekao da je uveden sistem “afterker”, odnosno briga o postojećim investitorima, gdje se redovnim posjetama firmama analizira trenutno stanje, prate trendovi, a posebno prepreke u poslovanju, istakavši da Vlada Srpske želi da se pripremi akcioni plan sa prijedlozima konkretnih mjera za lakše polovanje investitora.
Klokić je napomenuo da se posredstvom Savjeta za strane investitore ulagači mogu obratiti nadležnim institucijama sa prijedlozima ili problemima u poslovanju.
Skupu, u organizaciji Predstavništva Republike Srpske i investicionog udruženja SPEA prisustvovala je i premijer Srpske Željka Cvijanović. Srna