PODGORICA, Evropska komisija ocijenila je u ekonomskoj analizi da su bitni događaji u Crnoj Gori u ovoj godini bili “usvajanje niza zakona za jačanje stabilnosti finansijskog sektora i intervencione sposobnosti centralne banke”, kao i održavanje majskih lokalnih izbora.
“Mada je konsenzus u vladajućoj koaliciji došao u iskušenje oko naimenovanja gradonačelnika Podgorice”, kako se primjećuje u izvještaju.
U Crnoj Gori je smanjena ekonomska aktivnost i tokom prvog tromjesečja, “što je odraz slabljenja investicija i privatne potrošnje, uz posljedicu manje mogućnosti dobijanja kredita i porasta nezaposlenosti”, kako navodi Evropska komisija.
Industrijska proizvodnja se, poslije osamnaest mjeseci pada, u aprilu vratila pozitivnom rastu od 8,7 odsto, dok je u maju rast iznosio 15,8 odsto u odnosu na taj mjesec prošle godine.
Prodaja robe na malo je u Crnoj Gori, međutim, pala za 3,4 odsto od januara do maja.
“Ali privreda u cjelini je prije u stanju umjerenijih kretanja u odnosu na nepovoljne protekle trendove, nego što je u oporavku. Poboljšanje će zavisiti od oživljavanja metalne industrije, finansijskih posredničkih usluga i ljetnje turističke sezone”, smatra Komisija u Briselu.
Stanje na tržištu rada se pogoršava od kraja prošle turističke sezone i u martu je stopa nezaposlenosti bila 12,5 odsto, ali se to neznatno popravilo u aprilu, kad je počela nova turistička sezona.
Bruto plate su u Crnoj Gori porasle u maju za 11,7 odsto u poređenju s istim mjesecom prošle godine. Do osjetnog smanjenja platnog deficita zemlje – 29 odsto bruto društvenog proizvoda u 2009 – došlo je prije svega zbog pada uvoza od 32 odsto.
Izvoz je tek u aprilu krenuo uzlaznim rastom, dok je uvoz ponovo pao, za 8,1 odsto u odnosu na april prošle godine.
U analizi se podvlači da je priliv stranih direktnih investicija u Crnu Goru bio snažan u 2009, dostigavši 30 odsto BDP-a, a u aprilu ove godine 30,5 odsto, što je znatno doprinjelo pokrivanju platnog deficita.
Zahvaljujući restriktivnoj fiskalnoj politici budžetski deficit je osjetno smanjen i u prvom tromjesečju je bio 1,2 odsto BDP-a. Javni dug Crne Gore neznatno smanjen i dostigao je 36,3 odsto BDP-a u martu.