MOSKVA, Rusija će u naredne dvije godine uspjeti da održi stabilan tempo privrednog rasta koji će obezbjediti realizaciju ranije planiranog udvostručenja bruto društvenog proizvoda (BDP) za deset godina, izjavio je potpredsednik ruske vlade Aleksandar Žukov.
Da bi realizovala ovaj cilj, Rusija bi morala ove i iduće godine da ostvari privredni rast od 7,8 odsto, što je “sasvim ostvarljiv zadatak”, rekao je Žukov na jednom skupu u Moskvi, podsećajući da je prošle godine rast BDP bio na nivou od 8,1 procenata.
U razvojnoj strategiji za period do 2020. godine, ruska vlada je zacrtala ambiciozni cilj da se između 2015. i 2020. godine svrsta među lidere po obimu BDP. Trenutno, Rusija je, na osnovu nekih procjena, na sedmom-osmom mjestu u svijetu po društvenom proizvodu, prenio je Itar-Tas.
Zahvaljujući visokim cijenama nafte, u rusku privredu se od 2000. do 2007. godine slilo 475 milijardi dolara ekstra prihoda, od čega je 340 milijardi, ili 72 odsto, usmjereno u budžet. Uprkos ovako neplanirano visokom prilivu novca, ruske vlasti su uspjele da zaštite kurs rublje od prekomjernog jačanja i održe inflaciju u prihvatljivim okvirima.
Osnažena privreda je u stanju da izdrži mogući pad svjetskih cijena nafte za čak 50 odsto, rekao je Žukov i precizirao da će, u slučaju da cijena nafte sklizne na 50 dolara za barel, “tempo rasta opasti, ali se ništa katastrofalno neće desiti”.
Visoke finansijske rezerve, akumulirane u Rezervnom fondu i Fondu nacionalnog blagostanja, na nivou od 160 milijardi dolara, kao i devizno-zlatne rezerve od 502 milijarde dolara, garancija su da Rusiji ne preti finansijska kriza, a finansijska sigurnost i garancije omogućavaju ulaganje novca u najraznovrsnije projekte u Rusiji.
U bližoj perspektivi Rusija, i pored svih nastojanja, neće uspjeti da obori inflaciju na tri do četiri odsto godišnje. Vlada će i dalje pokušavati da smanji tempo inflacije, ali “ne po svaku cijenu”, rekao je potpredsjednik vlade.
On je objasnio da je brzo obaranje inflacije moguće pooštravanjem monetarne politike i kresanjem mase novca, ali da bi to negativno uticalo na tempo privrednog rasta i ugrozilo bankarski sistem.
Rusko ministarstvo za ekonomski razvoj i ministarstvo finansija su krajem marta revidirali naviše procjenu gornjeg nivoa inflacije za ovu godinu sa 8,5 na 9,5 odsto.
Prošle godine inflacija u Rusiji je, umjesto planiranih osam odsto, dostigla 11,9 procenata, jer vlada nije uspela da obuzda rast cijena osnovnih prehrambenih proizvoda u jesen, ali i zbog rekordnog priliva kapitala u zemlju.