BEOGRAD, Bitka za ukidanje poreza na dodatu vrijednost na dječiju garderobu i opremu ne samo da će u Srbiji potrajati, nego je njen ishod i dalje potpuno neizvjestan.
Računica pokazuje da je ovaj namet prilično veliki za stvari koje su najmlađima najpotrebnije.
Ipak, paprene cijene “debelo” nadograđuje i zarade trgovaca, koje se kod kolica, hranilica i krevetca kreću od 10 do čak 80 odsto.
Najviše na dječijoj opremi zarađuju veliki. Trgovine koje su i uvoznik i distributeri, ali i veliki kupci od proizvođača već u startu imaju povoljnije uslove i cijene. Ipak, to se ne osjeti u radnjama, jer se sve “nadoknadi” maržama.
Danas mali trgovac dječijom opremom može da zaradi maksimalno 15 odsto – smatra Dragan V., vlasnik butika sa dječijom opremom u Beogradu. – Fabrička cijena kolica “peg perego” je 180 evra. Kada vam banka to obračuna po kursu od 114 dinara, dođete do cijene od 20.520 dinara. Prevoz me košta minimalno po kolicima 10 evra ili 1.200 dinara i dolazite do iznosa od 21.720 dinara.
Na tu cijenu treba dodati i carinu koja iznosi jedan odsto i kolica već koštaju 21.937 dinara. Cijenu će znatno uvećati porez na dodatu vrijednost koji za dječije potrepštine iznosi 18 odsto.
– Za ova kolica PDV je 3.948 dinara, pa sa ovim nametom koštaju 25.885 dinara – kaže Dragan V. – Uvoznik na firmiranim kolicima može da zaradi oko tri do 4.000 dinara. Tolika je maksimalna zarada i nas malih trgovaca. Kod mene ova kolica staju 30.000 dinara. Razlika u cijeni je oko 4.000 dinara.
Prema njegovim riječima, oprema za najmlađe je često jeftinija u Srbiji nego u Italiji. Tamošnji trgovci nemaju troškove za prevoz, jer veliki proizvođači to podmiruju. S druge strane, imaju kriterijume prema kojima trgovci moraju da se ponašaju, pa se ne dešava da za isti model kreveca od istog proizvođača treba odvojiti na pojedinim mjestima i do 30 odsto više.
– Stalno se priča kako mi trgovci zarađujemo puno na bebi opremi – negoduje Dragan V. – Znatno više mogu da ostvare oni koji trguju dječijom obućom i odjećom. Tu marže idu i do 300 odsto, a to je potrošna roba koju djeca vrlo brzo prerastu. Novosti